Bilgi Yeriniz

Pişmiş Börek Buzlukta Nasıl Saklanır?

30.04.2018
5.981
Pişmiş Börek Buzlukta Nasıl Saklanır?

Özellikle Türk mutfağındaki çeşitliliği ile en çok hayır diyemediğimiz hamur işi deyince aklımıza ilk gelen yiyecek börek olacaktır. Börek hazır yufka ve el açımı yufka ile yapılma konusunda ikiye ayrılır. Daha lezzetli olduğundan dolayı genelde yufkayı kendimiz açmayı tercih ederiz. Börek de hamur işleri arasında en çok bu yüzden meşakkatli bir yiyecektir.

Yapımındaki süre, emek, verdiğimiz dikkat baz alındığında, bitimindeki süre ile oldukça ters orantılıdır. Bu yüzden yaptığımız böreği birkaç günden biraz daha saklamak isteriz.

Genelde çiğ börek saklamak, pişmiş böreği saklamaya göre daha kolay ve uzun ömürlüdür. Fakat eğer böreği pişirip, çıkardığınız zaman direk olarak ısıtıp ikram etmek isterseniz ya da pişirdiğiniz börekten kaldıysa ve atmak istemiyorsanız, bunun içinde yöntemler var. Bu yöntemleri başlık olarak açıklamak gerekirse;

Pişmiş Böreği Saklama Yöntemleri Nelerdir?

  1. Börek peynirli veya kıymalı ise bozulmasın istenmediği için, en çok yapılan hatalardan birisi de böreğin piştikten sonra soğumasını beklemeden buzdolabına koyulmasıdır. Bu durum aslında böreği saklamaktan ziyade daha hızlı bir şekilde bozulmasına neden olur. Bundan dolayı, böreğiniz ılıksa bile kesinlikle soğumasını beklemeniz gerekmektedir.
  2. Saklamak istediğiniz böreğin, hava ile temasını tamamen kesmeniz gerekmektedir. Bu konuda yardımcınız olabilecek ürün genelde kapaklı kaplardır.
  3. Buzdolabınızın dondurucu olmayan kısmında maksimum 4-5 gün muhafaza edebileceğiniz için eğer dondurucu kısmında saklamak istiyorsanız, alüminyum folyo veya şeffaf jelatin ile hava almayacak şekilde sarıp, buzdolabı poşetine yerleştirdiğinizde rahatlıkla dondurucunuzda uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Dondurulmuş Böreği Isıtmak

Dondurucudan çıkardığınız böreğin öncelikle çözülmesini beklemeniz gerekiyor. Çözülen böreği ısıtmak için kullanabileceğiniz yöntemler;

  1. Dondurucudan çıkardığınız tamamıyla pişmiş böreği ısıtmak için yanmaz tava kullanabilirsiniz.
  2. Mikrodalga fırın ile ısıtabilirsiniz.
  3. Eğer pişmiş bir şekilde yerleştirmediyseniz, çözülmesini bekledikten sonra fırına verebilirsiniz.

Pişmiş Börek Buzdolabında Ne Kadar Süre Kalmalıdır?

Bu da oldukça önemli bir konudur. Buzdolabına ya da dondurucu kısmına koyduğumuz gıdalar çoğu zaman uzun bir süre bozulmayacakmış gibi düşünüyoruz. Fakat her ürünün kendine göre buzdolabında kalma süresi vardır. Börek için konuşacak olursak;

  • Eğer pişmemiş ise hava almayacak şekilde kapattığınıza eminseniz, derin dondurucuda yaklaşık olarak 5-6 ay kalabiliyor.
  • Eğer pişmiş bir börek ise, yine hava almayacak şekilde derin dondurucu da kalma süresi yaklaşık olarak 2 aydır. Birkaç gün içinde tüketmeyi düşünüyorsanız, yine iyi sarılmış bir şekilde buzdolabının normal soğutucu kısmına yerleştirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.