Bilgi Yeriniz

Pilav Kaç Günde Bozulur?

16.05.2018
9.675
Pilav Kaç Günde Bozulur?

Türk mutfağında sıklıkla tüketilen besinlerden olan pilav, neredeyse her yemeğin yanına yakışır ve bulgur pilavı, pirinç pilavı gibi çeşitleri vardır. Özellikle et ve tavuklu yemeklerin yanında çokça servis edilir ve yemeği tamamlayıcı bir işlevi vardır. Dışarda yemek yiyeceğimizde restoranlarda seçeceğimiz ana yemek menülerinin içinde yüksek ihtimalle pilav da olacaktır. Herkesçe bu kadar kabul gören ve sevilen pilav, yapılışı özen ve dikkat isteyen bir yemektir.

Ekmeksiz yenebilecek kadar doyurucu besinlerden biridir. Doyurucu olması bir kenara, içeriğinde bol nişasta olduğu için tüketimine dikkat edilmelidir, aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi halde kolayca kilo aldıracaktır. Peki bir pilavın ömrü ne kadardır?

Pilav Kaç Günde Bozulur?

Pirinç pilavı yapıldıktan sonra en kısa sürede, hatta mümkünse o gün içinde tüketilmelidir. Bulgur pilavına göre muhafaza edilme açısından daha dayanıklıyken, pirinç pilavı da günlerce tadını ve tazeliğini koruyamaz. Pilavınızı yaptıktan sonra en fazla 1 hafta içinde tüketmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Beyaz pirinç, pişmemiş haldeyken paketinde, kavanozda ya da saklama kabında uzun süre dayanabilir. Pirinç pilavını pişirip yedikten sonra saklayacağınız yer buzdolabıdır. Bu sayede tüketim süresini bir haftaya kadar uzatabilirsiniz ancak, pilav ne kadar çok ısıtılırsa o kadar çabuk bozulacaktır. Bu sebeple pilavı tekrar ısıtacağınızda tamamını değil de yalnızca yiyeceğiniz kadarlık bir kısmını ısıtmanız daha doğru olur. Bu durumu da bir nebze geciktirmek için pilavı tavada ya da tencerede ısıtmak yerine varsa, mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Pilavı ısıtırken bir miktar su da ilave etmeyi unutmayın çünkü buzdolabında topaklaşmış olabilir.

Pilavı buzdolabına koyarken pişirdiğiniz tencereyle birlikte koyabilirsiniz fakat mümkünse cam bir kabın içinde bekletmeniz daha iyi olacaktır. Pilavın ağzı mutlaka kapalı olmalıdır. Hava almaması, tadının bozulmaması için çok önemlidir. Güneş ışığı ve nemden de uzak olmalıdır.

Pişmiş pilavın saklama ömrü buzdolabında olmak kaydıyla, maksimum 5-6 gündür. Eğer derin dondurucuda saklarsınız bu süre birkaç aya kadar uzayabilir. Pirinç pilavı, özellikle yaz aylarında piştikten sonra 24 saat kadar bir süre dışarıda kalırsa kesinlikle bozulacaktır. Dolayısıyla, tüketildikten hemen sonra buzdolabına konulmalıdır. Kış aylarında ise dışarıda kalsa bile bu kadar çabuk bozulmaz.

Bekletilmiş Pirinç Pilavı Yenirse Ne Olur?

Pilavı bekleterek yemek, vücudumuza bazı bakterileri alma riskini de beraberinde getirir. Pilav bekletildiğinde üreyen bu bakteriler; mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu tür sorunlar beklemiş pilavı yedikten sonra 10-15 saat içinde kendilerini göstereceklerdir. Belirtilerin pilavdan ötürü olduğunu anlayamayabilirsiniz çünkü ortalama 1 gün içinde bu belirtiler de ortadan kalkar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.