Bilgi Yeriniz

Patlıcanın Acılığı Nasıl Alınır?

31.07.2018
3.387
Patlıcanın Acılığı Nasıl Alınır?

Bir yaz sebzesi olan patlıcanın içinde kendine has acı olan sıvısı vardır. Bu acılık giderilmediğinde içinde patlıcan bulunan yemekler ağızda hoş bir tat bırakmazlar. Çocukların geneli de patlıcanı bu yüzden sevmemektedir. Patlıcan ülkemizde çok fazla yetişen bir sebze olduğu için çeşitli yemek türleri yapılarak günlük olarak tüketilir. Patlıcan acı bir sebze olduğundan dolayı tüketilmeden önce acılığının giderilmesi gerekmektedir. Acılığı alınan patlıcan pişirildiği zaman tadı damağa daha lezzetli gelecektir.

Patlıcanın Acılığını Gidermek İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

  • Patlıcanın acılığı kabuğundan gelmektedir. Patlıcanın acılığını azaltmak için patlıcanın kabuğu alacalı şekilde soyulur. Patlıcan soyulduktan sonra yemek yapılırken ne şekilde kullanılacak ise o şekilde doğranır. Sonra suyun içerisine yaklaşık 2 çorba kaşığı kadar tuz eklenir. Daha sonra tuzlu su karışımı içerisine yarım limonun suyu sıkılır. Karışım homojen hale getirildikten sonra doğranan patlıcanlar karışımın içerisine konulur. En az 15 dakika patlıcanlar karışımın içerisinde bekletilir. Bu esnada bekletilen patlıcanların gövde kısımlarından sarı su damlacıklarının çıktığı görülebilir hale gelir. Böylece patlıcanlar acısını suya bırakır. Sıkılan limon suyu da patlıcanın kararmasına engel olur. On beş dakikanın sonunda çıkarılan patlıcanlar havlu ya da kağıt peçete yardımı ile kurulanır. Çünkü üzerinde kalan suyu patlıcan emebilir ya da kızartılırken patlıcanın üzerinde kalan su yağ ile birleşerek yağın sıçramasına sebep olabilir.

NOT: Patlıcan tuz ihtiyacı fazla olan bir sebzedir. Patlıcanlar tuzlu suda bekletildiği için de tuz ihtiyaçları belli ölçüde karşılanmış olacaktır.

NOT: Acılığını atan patlıcanlar kızartıldığında kıtır kıtır olacaktır. Acısını atan patlıcanlar başka yemek tariflerinde kullanıldığında da yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

  • Patlıcanın acılığını almak için kullanılan yöntemlerden biri de şekerdir. Doğranan patlıcanların üzerine şeker serpiştirilir. Bir süre bekletildikten sonra su ile durulanır. Havlu kağıt yardımı ile kurulanır.
  • Eğer yapılan patlıcan yemeğinin içine pirinç ya da erişte gibi malzemeler eklenebiliyor ise bu malzemeleri eklemek patlıcanın acısını bastıracaktır.
  • Domates ya da domates salçasıda patlıcanın yemeğe kattığı acılığı alıcak yöntemlerden birisidir. Patlıcan yemeğine domates sosu eklenerek patlıcanın yemeğe verdiği acılık bir miktar bastırılabilir.
  • Patlıcan yemeğindeki acılığa acıya karşı tatlı yöntemi ile çözüm bulunabilir. Patlıcan yemeğine şeker ya da bal ilave edilerek patlıcan yemeğinin acılığı giderilebilir. Eklenilen şeker ya da bal yavaş ilave edilmelidir. Katılan malzemelerin ölçüsü doğru ayarlanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.