Patlamayan Mısır Nasıl Patlatılır?

Patlamayan Mısır Nasıl Patlatılır?
26 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.076 kez okundu.

Patlamayan mısırların patlamamasının en büyük sebebi bayatlamış olmasıdır. Aynı zamanda bazı mısırlarda yapısı gereği normalden biraz daha geç patlayabilmektedir.

Mısır çeşitli şekillerde tüketilmesinden dolayı sıklıkla tercih edilen bir üründür. Yaz aylarında haşlayarak, közleyerek çok fazla tüketilen mısır, kış aylarında ise genellikle patlamış hali ile tercih edilmektedir.

Patlamayan Mısır Nasıl Patlatılır?

Mısırın patlamamasının nedeni olarak direkt bayatladığı düşünülür. Fakat sadece bayatlamasını patlamamasına bağlamamak gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mısır bazen yapısından dolayı geç de patlayabilmektedir. Bu durumda sıklıkla tencere çalkalanmalıdır. Fakat bunların dışında da mısırın patlamamasına neden olan bazı durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumlardan bahsedecek olursak;

1-)Kullanılan Mısır

Alacağınız mısırın taze olduğundan emin olmalısınız. Eğer sürekli aldığınız bir yer varsa ve patlatma konusunda sorun yaşamıyorsanız, bildiğiniz yerden almanız her zaman daha doğru olacaktır.

2-)Kullanılan Yağ

Mısır, verilen sıcaklık ile yağın kızması sonucu patlamaktadır. Çoğu zaman mısırı her yağda patlatabilirsiniz. Fakat her kullanılan yağ, mısırda aynı tadı vermemektedir. Bu da mısırın bozuk olabileceğini düşünmenize sebep olabilir. Bu yüzden kullandığınız yağa dikkat etmelisiniz. Özellikle kızartmalar için kullandığınız ve biriktirdiğiniz yağları kesinlikle mısır patlatırken kullanmamalısınız. Aynı şekilde bu tür yağlar da mısırın patlamasını etkilemektedir.

3-)Kullanılan Tencere

Mısır patlatırken kullandığınız tencereye de dikkat etmeniz gerekmektedir. Mısır patlamaya uygun olmayan tencereler kullanıldığında, tencereye yapışabileceği gibi yanmasına da neden olabilmektedir. Bu şekilde tencereyi temizleme esnasında da zorluk çekebilirsiniz. Mısır patlatırken yine buna uygun tencere seçmelisiniz.

Mısır Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

  • Patlamış mısır olarak tüketebileceğiniz mısırları alırken son kullanma tarihine dikkat ederek almalısınız.
  • Yine mısırlarınızı saklarken eğer haşlanacak olan mısır ise buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Fakat patlayacak olan mısırdan bahsediyorsak, bunun için cam kavanozlara ihtiyacınız olacaktır. Bu şekilde muhafaza etmeniz oldukça sağlıklı olacaktır.
  • Mısırları muhafaza ederken güneş ışığına maruz kalmamasına, hava ile temas etmemesine ve bulunduğu ortamın rutubetli olmamasına dikkat etmelisiniz. Böyle ortamlarda beklemiş mısır patlamayacağı gibi patlasa bile tadında farklılıklar meydana gelecektir.

Bayatlamış Mısır Nasıl Anlaşılır?

Patlamış mısır olarak tüketilen mısırların bayatladığını maalesef denemeden anlamanız imkansızdır aynı şekilde haşlanması için satılan mısırlarında. Çok kötü saklanma koşullarında kalmadıkları sürece genelde hemen bozulabilen gıdalar da değildir. Mısır alırken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Mısır seçerken yapraklı olanları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Yapraklı olan mısırlar, yapraksız olanlara göre daha tazedir. Yaprağın mısırı koruyucu özelliği vardır.
  • Sürekli olarak aldığınız yerden almaya özen göstermelisiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git