Patatesin Filizlenmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Patatesin Filizlenmemesi İçin Ne Yapılmalı?
9 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.289 kez okundu.

Patatesler beklemeye bağlı olarak filizlenebilmektedir. Patates seçerken dikkat etmek gerektiği gibi muhafaza ederken de dikkat etmek gerekmektedir.

Patates, öğünlerde sürekli tercih edilen bir gıda olması dışında kızartması, salatası, yemeği ve haşlaması hali ile tüketilen patates sofralarımızdan eksik olmayan popüler bir sebzedir. Her zaman tükenecek miktarda alarak uzun süre muhafaza etmekten ve filizlenme probleminden kurtulabilirsiniz. Yine aşağıda yazacağımız yöntemleri uygulayarak siz de patatesin filizlenmesini engelleyebilirsiniz.

Patatesin Filizlenmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Patatesin filizlenmesini engellemek için ilk önce biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi seçerken tazeliğine, yumuşamamış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda patatesin etrafında yeşillenme olup olmadığına da özen göstermelisiniz.
  • Patatesi muhafaza ederken, bulunduğu ortamın kuru olmasına özen göstermelisiniz. Patates nemli bir ortamda kaldığında filizlenmeye başlayacaktır.
  • Patatesin bulunduğu ortamda, ortamın nemini alabilecek ürünler ile birlikte tutabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, tuz ve gazete kağıdı gibi.
  • Patatesleri poşet içinde ve ağzı kapalı bir şekilde muhafaza etmemeye özen göstermelisiniz. Poşetler yapısından dolayı ağzı kapalı olduğu zaman nemlendirmektedir.
  • Patatesleri direkt olarak güneş ışığı alan ortamda tutmamalısınız. Aynı şekilde çok sıcak bir ortamda kaldığı zamanda filizlenmektedir.
  • Patatesleri kuru ve rutubetsiz bir ortamda saklamalısınız. Bunun için en uygun alan mutfak dolabıdır.
  • Patateslerin filizlenmesini engellemek için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise yeşil elmadır. Patateslerin bulunduğu poşetin içine bir adet taze ve yeşil elma koymanız, patatesin filizlenmesini ve yumuşamasını engellemektedir.

Patatesin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

1-)Kilo Vermede Yardımcı Olur

Aslında kilo vermek isteyenler için patates yenmemesi gereken bir sebze olarak algılanmaktadır. Her gıda gibi belki çok tüketmemeniz gerekmektedir ama patateste düşük kalorili ve yağ oranı yok denecek kadar az olmasından dolayı rahatlıkla tüketilebilir. Özellikle haşlanmış patatesleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

2-)Kemik Sağlığını Korumaktadır

Özellikle çocuklarda kemik gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda kemik erimesi hastaları içinde tüketilebilmektedir.

3-)Metabolizmayı Hızlandırmaktadır

Patatesin içinde bulunan B6 vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır, kişiye enerji vermektedir.

4-)Kalp Sağlığını Korumaktadır

Patates sanıldığının aksine içinde bulunan potasyum, C vitamini ve B6 vitamini sayesinde kalp sağlığını korumaktadır.

5-)Sindirime Yardımcı Olmaktadır

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirime büyük oranda yardımcı olmaktadır.

6-)Deriyi Yenilemektedir

Patates aynı zaman antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde ciltte meydana gelen güneş yanıkları, deri dökülmeleri, deri kızarıklıkları gibi deri rahatsızlıklarının düzelmesinde yardımcı olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git