Bilgi Yeriniz

Önlisans Mezunları Ales’e Girebilir mi?

20.07.2018
17.420
Önlisans Mezunları Ales’e Girebilir mi?

Çoğu önlisans öğrencisi ya da mezunu Ales sınavına girip giremeyeceğini merak etmektedir. Önlisans mezunları ya da öğrenciyseniz, Ales sınavına girebilirsiniz fakat bu sınavdan almış olduğunuz notu kullanamazsınız.

Ön Lisans Mezunları Ales’e  Girebilir mi?

Ales, lisans okuyan öğrencilerin ya da lisans mezunu kişilerin girmeleri gereken bir sınavdır. Şöyle ki, Ales’e aslında doktora yapmak isteyen öğrencilerin girmesi gerekmektedir. Önlisans mezunlarının okul bittikten sonra açık öğretim fakültesine devam etmeleri ya da farklı bir üniversitede yine kendi bölümleri ile alakalı bir bölüm okumaları halinde Ales sınavına girebilirler ve yerleşebilirler. Bunun dışında eğer önlisans mezunu olarak bu sınava girerseniz de, almış olduğunuz puanı herhangi bir okulda doktora yapmak için kullanamazsınız. Çünkü doktora yapılması için kişinin en az 4 yıllık bir fakülteden mezun olması gerekmektedir.

Ales Nedir?

Ales’in açılımı, Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavıdır. Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinde okuyan ya da mezun olan herkes bu sınava girebilmektedir. Ales sınavının amacı, 4 yıllık fakülte bitiren kişilerin yüksek lisans yapmalarını sağlayan bir giriş sınavıdır. Bu sınavı bir nevi üniversite giriş sınavı gibi düşünebilirsiniz.

Ales sınavında kişi hangi üniversitede yüksek lisans yapmayı planlıyorsa aslında puanını da ona göre almalıdır. Yüksek lisans programı olan üniversiteler, öğrencileri farklı puanlamalar ile almaktadır. Yani örnek vermek gerekirse, A üniversitesi Ales sınavınızdan 50 almanızı yeterli görürken B üniversitesi sizin 70 almanızı bekleyebilir. Bu durumda sınavdan önce yüksek lisans yapılmak istenen üniversite ve üniversitenin kabul puanını bilmek çok önemlidir.

Sadece sınavdan yüksek not almakla da kesinlikle yüksek lisans eğitiminizi yapabilirsiniz demiyoruz. Çünkü bu aşamadan sonra ise mülakat başlamaktadır. Mülakat dediğimiz işlemde ise yüksek lisans programına başvuran öğrenci, puanını tutturduğu üniversite tarafından çağırılır ve sözlü olarak değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme ile birlikte Ales sınavından almış olduğunuz not, üniversitedeyken elde etmiş olduğunuz ortalama başarı puanınız ve yine üniversitenin tercihine göre yabancı dil puanlamasının ortalaması en düşük 60 şeklinde alınarak yüksek lisans hakkı kazanabilirsiniz.

Ales’e Neden Girmeliyim?

Eğer akademik kariyer yapma hedefiniz varsa yani eğitim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ya da üniversitelerde memur olmak istiyorsanız bu sınava girmeniz gerekmektedir. Ales sınavı, okullara açıktan atanabilmenizi sağlamaktadır. Aynı zamanda yüksek lisans sonrasında doktora yapma hedefiniz de varsa, öncesinde Ales’e girmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Ales’in geçerlilik süresi ise 2 yıldan 5 yıla çıkarılmıştır. Yani bu sene girmiş olduğunuz Ales sınav puanınız 5 yıl geçerlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.