Ocakta Soğan Nasıl Közlenir?

Ocakta Soğan Nasıl Közlenir?
25 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.600 kez okundu.

Yemeklerde kullanmamız dışında soğan aynı zamanda közlenerek de sıkça tüketilmektedir. Közlenmiş soğan daha çok mangalda kolayca yapılıyorken, artık evlerimizde ocaklarımıza kadar uzanmıştır. Fakat közlenmiş soğan ya da diğer közlenmiş sebzelerde de ocak üzerinde yapılacağı zaman ekstra bir dikkat ve özen gerektirmektedir. Aksi halde aradığınız lezzeti bulmanız zor olacaktır.

Soğan, neredeyse her yemekte sıklıkla kullandığımız, verdiği tat dışında vücudumuza faydası da bir hayli fazla olan doğal bir antibiyotiktir. Günde 1 kez tüketildiğinde birçok rahatsızlığa iyi geldiği saptanmıştır.

Ocakta Soğan Közleme Yöntemleri Nelerdir?

Soğanı közlerken aslında pratik davrandığınızda ne mutfağınızı kirletirsiniz, ne de lezzet konusunda bir problem yaşarsınız. Közlenmiş soğanda yapılırken dikkat edilecekleri sıralamak gerekirse;

 • Soğanlarınızın büyüklüğü. Burada bu önemli bir etkendir. Soğanlarınızı belli bir büyüklükte seçerseniz, közlenme süresinde hem çok beklememiş olursunuz hem de hepsi aynı derecede pişmiş olur.
 • Soğanlarınızın temizliği. Közleyeceğiniz soğanların temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Önce kabuğunu soyduğunuz soğanı akan su da iyice bir yıkayın. Altındaki ve üstündeki tabakayı da kestikten sonra soğanlarınız közlenmeye hazır hale gelmiştir.
 • Kişinin isteğine bağlı olarak farklı baharatlar ile soğanınızı harmanlayabilirsiniz.
 • Tava kullanmamaya çalışın. Eğer közleyeceğiniz soğanlarda doğal tat olsun istiyorsanız, direkt olarak tava ile közlemeye çalışmayın. Bu lezzetinde değişikliklere sebep olacağı gibi, muhtemelen aradığınız tadı vermeyecektir. Eğer elinizin altında var ise mangal ızgarası kullanabilirsiniz. Izgaraya dizdiğiniz soğanları çok fazla yanmayan ocak ateşinde bekletebilirsiniz. Bu işlem biraz yorucu olabilir ama alacağınız lezzet mangaldaki közlenme ile aynı olacaktır.
 • Şiş kullanabilirsiniz. Eğer ızgaranız yok ise bu konuda şiş de size yardımcı olacaktır. Soğanları geçirdiğiniz şişi çevirerek ocak ateşinde iyice közleyebilirsiniz.

Ocağınızın ısısına göre maksimum 15 dakika içinde soğanlarınız közlenmiş olacaktır. İsteğinize göre yanına biber ve domateste kızarttığınızda ve üzerlerine zeytinyağı döktüğünüzde çok daha lezzetli olabilmektedir.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

 • Özellikle gribal hastalıklarda içindeki asitten dolayı burun açıcı özelliği vardır.
 • Antibiyotik özelliğinden dolayı vücudun direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Soğanın çiğ tüketildiğinde kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalıdır.
 • Ağrı kesici özelliği vardır. Bunun ile alakalı olarak özellikle köylerde sıkça böcek sokmalarında kullanılır. Böceğin ısırdığı yere soğan sürülerek hem bölgenin ağrısını alır hem de içindeki asitten dolayı mikrobu temizler.
 • Kanserojen maddelerin vücuda yayılmasını engellemekte oldukça etkilidir.
 • Kemik ile ilgili rahatsızlıklarda, kemiği güçlendirdiği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git