Naftalin Kokusu Fareyi Kaçırır mı?

Naftalin Kokusu Fareyi Kaçırır mı?
15 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.419 kez okundu.

Naftalin, geçmişten beri kıyafetlerin arasına konulan ve güvelerin yaklaşmasını engelleyen bir kokudur fakat fareleri de etkilediği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Fareler koku duyuları gelişmiş, tepki ve zihin bakımından insanlara benzeyen nadir canlılardan biridir. Özellikle farelerin yoğun koku alma duyusu nedeniyle naftalinin keskin kokusu, fareleri kaçırdığı saptanmıştır.

Naftalin Kokusu Fareyi Kaçırır mı?

Fareler bakmaktan çok koklayarak hareket ettiklerinden, yiyecekten ziyade koku ile onları rahatsız etmek daha kolaydır. Nane, yakılmış toz şeker gibi kokulara karşı da oldukça hassas olan fareler, denemeler sonucunda aynı hassasiyeti naftaline de göstermişlerdir.

Lağım fareleri için çok da geçerli olmasa da, evde yaşayan fındık fareleri dediğimiz küçük fareler için zehir ya da kapan gibi tehlikeli yolları denemeden önce sadece naftalin kullanarak onları kaçırabilirsiniz.

Naftalin Kullanarak Fare Kaçırma

Aslında naftalin uygulamasında hiçbir tehlikeli durum yok ve oldukça da basittir. Eğer eski bir evdeyseniz ve farenin çok fazla girip çıkabileceği yer varsa ön hazırlık olarak bu bölgeleri tespit etmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise boşluk olan duvarlar ya da farenin çıktığını düşündüğünüz çukurlara naftalin dökün. Aynı şekilde farenin dolaştığı alanları da tespit etmeniz ve naftalin dökmeniz gerekmektedir. Böylece fareyi yeterince uzaklaştırmış olursunuz.

Naftalin kullanarak yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise göçmüş açılmış olan duvarları ya da farelerin geçebileceği her deliğin içine naftalin koyarak sonrasında ise köpük ya da alçıyla kapatabilirsiniz. Böylece kesin çözüm sayılabilecek bir sonuç elde etmiş olursunuz.

Fare Kaçırmak İçin Uygulayabileceğiniz Diğer Yöntemler

1-)Nane

Bazı kişiler naftalin kokusunu sevmezler ve rahatsız olurlar. Fareyi kaçıracağım derken sizde bu kokuya maruz kalmak istemezseniz uygulayabileceğiniz farklı yöntemlerde mevcut. Bunlardan biri nane. Nane kokusu da fareleri rahatsız edebilmektedir. Nanenin bulunduğu ortama yaklaşmazlar. Naftalin koymak için tespit etmiş olduğunuz yerlere taze nane koyabilirsiniz. Fakat nane birkaç gün içinde kuruyabilen bir bitki olduğu için sıklıkla değiştirmeniz gerekmektedir.

2-)Yapışkanlı Kağıt

Hem nane hem yapışkanlı kağıt kullanabileceğiniz gibi sadece yapışkanlı kağıtta fareleri yakalayabilmek için oldukça kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde ise farenin yiyebileceği kokulu gıdaları yapışkanlı kağıda koyarak fareyi oraya çekebilir ve kağıda yapışmasını sağlayabilirsiniz. Bu bahsetmiş olduğumuz yapışkanlı insanı bile yapıştırabilecek güçte olduğu için farenin kaçması imkansızdır. Fakat ev içinde çocuk varsa ya da başka canlı varsa dikkat edilmelidir.

3-)Kapan

Kapanlarda geçmiş bu yana fare yakalamak için kullanılan bir alettir. Bu alet riskli olabilmekle birlikle dikkat gerektiren bir uygulamadır. Aksi taktirde kendinizi sıkıştırabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git