Mutfakta Güve Nasıl Önlenir?

Mutfakta Güve Nasıl Önlenir?
26 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 979 kez okundu.

Güveler çoğu zaman insana karşı zararsız canlılar olsa da mutfakta açıkta kalan kuru yiyeceklere, halılara ve dolaplara oldukça zarar vermektedirler. Bu durumu önlemek için öncelikle nasıl oluştuklarını, nereden geldiklerini tespit etmek ve engellemek oldukça önemlidir.

Mutfaktaki Güvelere Nasıl Müdahale Edilmelidir?

  • Güveleri ilaçlayıp zarar vermeden de onları uzaklaştırabileceğinizi hatırlatalım. Bu konuda lavanta, nane ve kekik gibi bitkiler güveleri uzaklaştırabilen ve kolayca bulabileceğiniz bitkilerdir. Bu bitkileri mutfağınızın karanlıkta kalan alanlarına, dolaplara ve tezgah üstlerine koyduğunuzda bu koku onları rahatsız edecektir.
  • Mutfakta tezgahın üzerinde güvelerin tüketebileceği yiyecekleri bulundurmamaya özen göstermelisiniz.
  • Dolaplarınızı sık sık havalandırmalısınız. Hazırladığınız defne suyu ya da lavanta kolonyasını dolapların üzerine mutfağa sık sık sıkarak, yine güvelerin çoğalmasını engelleyebilirsiniz.
  • Eğer başa çıkamayacağınız kadar çok fazla güve var ise, bu konuda bir ilaçlama şirketi ile anlaşıp evinizi ilaçlatmanız da güvelerden kesin olarak kurtulmanızı sağlayacaktır.

Mutfakta Güve Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

1-)Havalandırma

Güve oluşumunu engellemek için sık sık pencerenizi açarak mutfağınızı havalandırın. Her yemek yapmanız da buhar oluşumunu en az seviyeye indirmek için her zaman aspiratör kullanmalısınız. Güvelerin üreyebildikleri ortam koşullarına baktığımızda, mutfak bu konuda oldukça uygun olduğundan özellikle dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

2-)Temizlik

Temizlik özellikle dikkat etmeniz gereken önemli bir konudur. Sadece güveler için değil, sürekli temizlenmeyen yerlerde küçük kurtçuklarda meydana gelebilmektedir. Bu yüzden düzenli zaman aralıklarında mümkün olduğunca temizlik yapmaya dikkat etmelisiniz.

Mutfak Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvelerden kurtulmak ya da tekrar güve oluşumunu engellemek için mutfağınızı kimyasal temizlik malzemeleri ile temizlememelisiniz. Bu çok bir işe yaramayacağından, mümkün olduğunca doğal temizlik ürünleri kullanmanızı öneririz. Unutmayın ki, mutfak yiyeceklerinizin olduğu ve hazırlandığı bir alan olduğu için kimyasal temizleyici malzemeler ile yapılan temizlikler zararlı olabilmektedir.

1-)Sirke Kullanın

Sirke ile temizlik yapmak güve oluşumunun önüne geçebileceği gibi aynı zamanda doğal bir temizleyici olduğundan sağlığı da tehdit etmemektedir. Mutfak dolaplarının parlamasını sağlayacağı gibi yıpranmalarının da önüne geçecektir.

2-)Karbonat Kullanın

Doğal temizleyici olarak karbonatı da tercih edebilirsiniz. Su ile karıştırmış olduğunuz karbonat ile mutfağınızın her bir köşesini gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.

Eğer dilerseniz, sprey bir şişe içine hazırlamış olduğunuz sirke, su ve karbonat karışımı ile kolaylıkla temizlik yapabileceğiniz gibi her seferinde sirkeli su ya da karbonatlı su hazırlama ağırlığından da kurtulabileceksiniz. Bu tür temizleyicilerin sağlıklı olduğunu ve mümkün olduğunca bu şekilde temizliğinizi yapmanızı öneririz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git