Muşamba Nasıl Temizlenir?

Muşamba Nasıl Temizlenir?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.528 kez okundu.

Muşamba hem çok kullanışlı hem de her zeminde kullanılabilen ergonomik bir malzemedir. Buna ek olarak renk seçenekleri bakımından da bir hayli zengin olması, iç mekânlarda uyumlu tonlar yakalanması bakımından da kolaylık sağlamaktadır. Kullanım alanı her ne kadar geniş olsa da muşamba sık kullanım sonucunda kirlenebilir ve temizliği zorunlu hale gelebilir. Ancak yapısının ve özelliklerinin bozulmaması için muşamba temizliğinde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Muşamba temizliği sırasında dikkatli hareket edilmemesi, muşamba üzerinde deformasyonlara yol açabilmektedir. Bu da muşambanın kullanım ömrünün azalmasına yol açabilmektedir.

Muşamba Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Muşamba temizliği sırasında olabildiğince az deterjan kullanılması çok önemlidir. Aksi halde sık şekilde temizliğinde deterjan kullanılan muşambalar, bir süre sonra sertleşecek ve esnek yapısını yitirecektir. Bu duruma deterjan içerisindeki kimyasallar yol açmaktadır. Peki, bu durumda muşamba temizliği nasıl yapılmalıdır? Bu işlem için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.

1-)Sabunlu Su

Muşambanın temizliği sırasında sabunlu su ile silme işlemi yapılabilir. Sabunlu su hem bakteri ve mikropların arınmasında hem de muşambanın yapısal özelliklerini ve parlaklığını kaybetmemesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bu yöntemde muşamba sabunlu su karışımı ile silinir ve ardından durulanıp kurumaya bırakılır. Temizlik süresi kişiye bağlı olarak değişiklik gösterse de muşambanın kullanım alanına göre silme sıklığı ayarlanabilir. Haftada bir kez silinmesi ideal olanıdır.

2-)Sirke ve Süt

Ev temizliğinde kullanılan sirke ve oldukça faydalı bir besin olan süt karışımı, muşamba temizliğinde kullanılabilmektedir. Yalnızca sabunlu suyun sık kullanımı muşambanın kullanım süresini kısaltabilmektedir. Sirke ve süt ile muşamba temizliği şu şekilde yapılmalıdır:

  • İlk olarak bir miktar sirkenin içine bir miktar süt eklenir ve karışım homojen bir hale getirilir.
  • Muşamba, bu karılıma batırılmış yünlü ya da pamuklu bir bez ile silinir.
  • Arzu edilirse ovalama işlemi de yapılabilir.
  • Yerlerde kullanılan ve üzerinde ayak izleri kalıcı hale gelmiş olan muşambaların temizliği için sirke ve tiner de kullanılabilmektedir. Sirke ve tiner ayrı ayrı uygulanmalıdır, yani ikisinden bir tanesi tercih edilmelidir.
  • Yüzey bu şekilde silindiğinde parlak ve lekesiz bir görüntü elde edilmesi mümkün hale gelecektir.
  • Muşambada oluşan inatçı lekeler için aseton da iyi bir seçenek olabilir. Ancak aseton tahriş edici bir yapıya sahip olduğu için zeminde çok uzun bir süre tutulmamalıdır.

3-)Muşamba Cilası

Muşambaların kullanım ömrünü uzatan hem de muşambanın iyiden iyiye temizlenmesini sağlayan muşamba cilası temizliğin sağlanması bakımından rahat bir kullanıma sahiptir. Muşamba cilası kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken, cilanın kaygan bir zemin oluşmasına yol açmasıdır. Bu da düşme yaralanma gibi durumlara sebebiyet verebilir, bu nedenle çok dikkatli hareket edilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git