Misafir Nasıl Ağırlanır?

Misafir Nasıl Ağırlanır?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 627 kez okundu.

Türk kültüründe misafirlerin ağırlanması aslında oldukça önemli bir konudur. Bu konuda yapılabilecek en önemli şey, görgü kurallarına uymaktır. Bu görgü kuralları, kişiye olan bakışınız, geldiğindeki tepkiniz yani gelen misafire karşı davranış şeklinizin tümünü kapsamaktadır.

Misafir Nasıl Ağırlanmalıdır?

Adım adım misafir ağırlama aşamalarını anlatacak olursak;

1-)Hazırlanma Aşaması

Burada misafir gelmeden önce yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Öncelikle misafirin hangi saatlerde geldiği, yatılı mı olacağı oldukça önemli bir detaydır.

  • Evin temizliğinin yapılması gerekmektedir. Gelen kişinin siz her ne kadar dikkat etmeseniz de ya da gelen kişi ile ne kadar samimi olursanız olun, her zaman ilk göze çarpacak detay evin temizliğidir. Salon, mutfak, banyo gibi evin önemli bölümlerinin temizliği oldukça önemlidir. Evin temiz olduğundan emin olmalısınız. Bu yine gelen kişiyi de rahatlatacak mühim bir aşamadır.
  • İkram edilecek yiyecek ve içeceklerin hazırlanması gerekmektedir. Çay saatinde gelen bir misafir ise çay ve yanında ikram edilecek aperatif yiyecekleri hazırlamalısınız. Aynı şekilde yemeğe gelen bir misafir ise, masa düzeni de burada oldukça önemli bir detaydır. Gelen kişinin damak tadını biliyorsanız, ona uygun yiyecekler hazırlayarak jest yapabilirsiniz.
  • Sizin doğal şık gözükmeniz de oldukça önemlidir. Burada her işinizin bittiğiniz varsayalım. Evi çok güzel temizlediniz, yemekleriniz hazır. Şimdi sıra sizde. İlk izlenim her zaman çok önemlidir. Defalarca görmüş olduğunuz, çok yakınınız dahi geliyor olsa ilk izlenim oldukça mühimdir. Şöyle ki, yorgunluğunuz, telaşınız, o kişiye olan ilginiz ya da ilgisizliğiniz, o an için ilk izlenimdir. O yüzden sizin güler yüzlü ve doğal bir şıklık içinde gözükmeniz, yanlış anlaşılmalara mahal vermeyecektir.

2-)Misafirin Karşılanması

  • İlk izlenim dediğimiz kısım burada çok önemli. Kapıyı açtığınız andan itibaren aşırıya kaçmayacak bir şekilde güler yüzlü olmanız oldukça önemlidir. Karşıladığınız misafirler eve girdikten sonra ilk yapmanız gereken şey; üzerindeki mont, şapka, ceket gibi ağırlıkları almak olmalıdır.
  • Kibar bir şekilde ve yine güler yüzlü olarak, gelen misafiri ya da misafirleri salonunuza kadar eşlik edebilirsiniz.
  • Herkes yerlerine oturduktan sonra “hoş geldiniz, nasılsınız?” gibi sorular ile bulunduğunuz ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

3-)Yemeğe Geçiş

  • Akşam yemeği için bahsedecek olursak, yemek masasının misafirler geldiğinde hazır olması önemlidir. Sadece tencerelerin mutfakta bulunması gerekmektedir. Kibar bir şekilde, yemeğe davet edebilirsiniz. Büyükten küçüğe doğru bir şekilde ya da misafirlik derecesine göre yemeklerini dağıtabilirsiniz.
  • Eğer çay ve kahve için gelen bir misafirden bahsediyorsak, servis tabaklarına hazırlamış olduğunuz aperatifleri sunabilirsiniz. Fakat öncelikle çayları ikram etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

4-)Misafiri Yolculamak

  • Geç oldu artık biz kalkalım dendiğinde yine güler bir yüz ile misafirlerinizi yolculamalısınız.
  • Eğer yatıya kalacaklar ise, akşam 10 bu konuda en ideal saattir, yatacak olan yerlerinin hazırlanması gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git