Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?
11 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.057 kez okundu.

Mikrodalga fırın pratik kullanımı sebebiyle günlük hayatımızda büyük yeri olan bir elektrikli mutfak aletidir. Kullanımı oldukça kolaydır. Yemekleri içine koyup düğmesine basın. İşte bu kadar. Kullanımı kolay olduğu için kullanma sıklığı da artıyor doğal olarak. Zaman geçip de içine iyice baktık mı görüyoruz ki düşündüğümüz kadar temiz durumda değil. Bu tarz elektrikli aletlerin temizliği çoğumuzun gözünde büyüdüğü için de gün geçtikçe durum daha da kötüleşir.

Fakat korkmanıza ve ertelemenize hiç gerek yok çünkü mikrodalga fırınları temizlemenin birden fazla yolu var ve çoğu düşündüğünüzden daha basit ve kısa işlemler gerektiriyor. Aşağıda adım adım bu işlemleri nasıl yapabileceğinizi okuyabilirsiniz.

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga Fırının İç Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Cihazınıza mikrodalgaya dayanıklı bir kase içerisinde bir bardak su ve doğranmış limon, portakal veya birkaç yemek kaşığı sirke yerleştiriniz. Fırını birkaç dakika yüksek bir derecede (ya da çözelti kaynayana ve camda buhar oluşana kadar) kullanınız. Kapağını açmadan önce 15 dakika soğumaya bırakın, ardından kaseyi çıkarın ve fırının içini bir süngerle siliniz.

Yağ Lekesi Olan Kapak Nasıl Temizlenir?

Kapağı çevreleyen lastik contayı yalnızca suyla nemlendirdiğiniz bir bezle siliniz. Tüm bu işlemleri kimyasal madde kullanmadan yapmanız çok önemlidir. Çünkü elektrikli mutfak aletlerinin çoğunun iç yüzeyi koku yapmamaları için fabrikadan çıkmadan önce anti bakteriyel özellikli özel bir solüsyon ile kaplanır.

Kimyasal ürünler bu korumayı yok ederek cihazdan tam verim almamızı engeller. Ayrıca eğer ürününüz beyazsa sararmasına da sebep olabilir. Eğer cam çok yağlı ise yarım ölçek sirke ve yarım ölçek su karışımı ile temizleyip, ardından kurulayabilirsiniz.

Mikrodalga Fırının Dış Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Mikrodalga fırınınızın iç temizliği kadar dış temizliği de cihazınızın performansı açısından önemlidir. Toz alırken kullanmayı tercih ettiğiniz doğal içerikli bir ürününüz varsa onu kullanıp temiz bir bezle silebilirsiniz fakat kullandığınız ürünü alete doğrudan sıkmamanız en sağlıklısı olacaktır. Çünkü temizlik solüsyonu cihazınızın iç paneline kaçarak sorun çıkarabilir.

Zorlu Lekeler Söz Konusu Olduğunda Ne Yapmalı?

Mikrodalga fırınınızı temizlemenin düşündüğünüz kadar zor olmadığını belirtmiştik fakat her kaide gibi bu durumun da bir istisnası olabilir. Bu gibi durumlarda elinizdeki kullanım kılavuzunu kontrol ederek cihazınızın çıkarılabilir parçalarını elinizde yıkayabilirsiniz. Örneğin mikrodalganızın içindeki cam tabağı.

Ayrıca yukarıda belirtilen adımları tekrarlayabilirsiniz. Fakat fırınınızın iç ve dış yüzeyini kimyasallarla temizlememenizin en sağlıklı yöntem olacağını yeniden hatırlatmakta fayda var.

Mikrodalga Fırının Temizliği Nasıl Kolaylaştırabilirsiniz?

Temizlik deneyiminizi daha kolay hale getirmek isterseniz tabii ki en mantıklı yöntem bu adımları sık sık tekrarlamak olacaktır. Bu her kullandığınızda temizlemeniz anlamına gelmiyor fakat 2-3 günde bir fırınınız soğumuşken yukarıda belirtilen karışımlarla fırınınızın içini silebilirsiniz. Böylece mikrodalga fırınınızı gönül rahatlığıyla kullanabilir ve o korkuyla beklediğiniz temizlik gününü aklınızın bir köşesinde tutma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git