Midede Sıkışıklık, Göğüste Bir Şey Kalmış Hissi

Midede Sıkışıklık, Göğüste Bir Şey Kalmış Hissi
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.510 kez okundu.

Midede sıkışıklık ve göğüste bir şey kalmış hissi, yemek borusu ile ilgili bir sorundan kaynaklı olabileceği gibi, sebep yalnızca hazımsızlık da olabilir. Hazımsızlık genel olarak bir hastalık değil, bir belirti olarak değerlendirilmektedir. Tıp literatüründeki karşılığı ise “dispepsi”dir.

Hazımsızlık, mide duvarında yer alan koruyucu tabakada asit nedeniyle oluşan bozulmanın etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle midede şiddetli ağrı ve rahatsızlık hissi ile ortaya çıkan bir durumdur. Ağrı hissi üst karında ya da göğüste olabilmektedir.

Hazımsızlık Nedenleri Nelerdir?

Birçok nedenle ortaya çıkabilen hazımsızlığın temel nedenleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Kişinin gün içinde tükettiği besinlerde bulunan içerik, hazımsızlığın başlıca nedenidir. Bazı besinler söz gelimi yağlı ya da aşırı baharatlı gıdalar, oldukça zor hazmedilmektedir ve bu da midede hazımsızlığa yol açabilmektedir.
  • Tüketilen besinlerin içeriği kadar bu besinlerin nasıl tüketildiği de çok önemlidir. Lokmaların çiğnenmeden yutulması, nefes alıp vermeden hızlı bir biçimde yemek yenmesi, beslenmenin belli bir gıdadan mahrum olması gibi nedenlerle, hazımsızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.
  • Çok yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler ile sürekli olarak strese maruz kalan kişilerde, hazımsızlık sorunu ve midede ortaya çıkan reflü, gastrit gibi ciddi rahatsızlıklar çok sık görülmektedir. Reflü, bunlar arasında hazımsızlığa en fazla yol açan faktördür. Yemek borusunda başlayan ve bu bölgede dolgunluk hissi ile başlar ve ağrı bir süre sonra mideye ilerler. Böylece karın üst bölgesinde yoğun bir ağrı hissedilir.

Bu nedenlere ek olarak, yutkunamama, göğüste dolgunluk ve şişkinlik hissi de midede sıkışıklık şikayeti ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Bunun temel nedenleri ise şöyle sıralanabilir:

  • Boğazda bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaların birikmesi, burada bir şey kalmış hissine yol açabilmektedir.
  • Boğaz bölgesinde ortaya çıkan tümör oluşumları, yutkunmada güçlük ve yutkunma sonrasında rahatlayamama sorunlarına neden olabilmektedir. Bu durumda mutlaka doktora gidilmesi gerekir.
  • Nefes borusunda tıkanıklık hissi de yemek borusundaki bir şey varmış hissine benzerlik göstermektedir. Burada ortaya çıkan dolgunluk hissinin temel nedeni ise sigara kullanımıdır. Sigaranın çok fazla kullanılması hem akciğerlerde bronşları hem de nefes borusunu tıkar, bu da göğüste bir şey varmış gibi bir his uyandırır.

Midede Sıkışıklık, Göğüste Bir Şey Kalmış Hissi Tedavisi

Midede sıkışıklık hissinin ortadan kaldırılabilmesi için kişinin beslenme düzenine ve tükettiği besinlere çok dikkat etmesi gerekmektedir. Genel olarak sigara kullanımının bırakılması, stres ve kaygı gibi olumsuzlardan olabildiğince uzak durulması, midede sıkışıklık ve göğüste daralma hissinin önüne geçecektir. Ancak kişi, mutlaka en kısa zamanda doktora görünmeli ve şikayetlerini dile getirmelidir. Çünkü durum sanıldığından çok daha ciddi olabilir. Bu gibi bir olasılıkta ise erken teşhis son derece önemlidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git