Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama

Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama
23 Mart 2018 tarihinde eklendi, 5.220 kez okundu.

Sindirim sistemi açısından çok önemli olan mide ve bağırsaklarda zaman zaman guruldama ortaya çıkabilmektedir. Dışarıdan da duyulabilen bu guruldamalarda temel neden açlık olarak ifade edilmektedir. Özellikle kişinin gün içinde öğünleri arasında fazla zaman farklı olması, midede rahatsız edici bir durum oluşmasına yol açmaktadır. Ancak mide ve bağırsaklardan gelen sesler, farklı sebeplerle de oluşabilmektedir.

Mide ve Bağırsak Guruldamasının Nedenleri Nelerdir?

  • Mide asidi, tüketilen gıdaları sindirmeye hazır hale getirir. Mide asidinde çeşitli nedenlerle artış ortaya çıktığında, seslerin duyulması normaldir. Besinler dışında kişinin strese maruz kalması ya da aşırı kaygılı bir zaman diliminde bulunması gibi psikolojik nedenlerle de mide asidinde artış meydana gelebilir. Aynı şekilde kişi anormal derecede heyecanlandığında da guruldamalar oluşabilmektedir.
  • Sindirim sisteminin en önemli ve son basamağı olan bağırsaklarda ortaya çıkan sorunlar sebebiyle de guruldama sesleri duyulabilir. Özellikle huzursuz bağırsak sendromu bu seslerin temel nedenlerinden bir tanesidir. Huzursuz bağırsak sendromunda;
  • İshal ya da kabızlık,
  • Şişkinlik oluşumu, midede aşırı gaz birikmesi,
  • Bulantı,
  • Mukuslu dışkı görülmesi,
  • Karında ağrı ve sancı gibi belirtilere sıkça rastlanmaktadır.
  • Sağlık sorunlarının birçoğunda rolü olan çok fazla hareketsiz kalma durumu da mide ve bağırsaktan gelen guruldamaya neden olabilmektedir. Aynı zamanda hareketsizlik sonucunda karın alt bölgesinde sancı ve kramp oluşumu da gözlemlenebilmektedir. Daha çok masa başı çalışanlarında ve sürekli oturma pozisyonunda bulunan kişilerde bu durum ortaya çıkmaktadır.
  • Beslenme esnasında, nefes alıp verirken, hava yutulabilir. Bu durum normal karşılanmaktadır. Ancak yutulan hava midede ve bağırsaklarda gaz oluşmasına, kişinin sürekli gaz çıkarma arzusu hissetmesine ve guruldama seslerine yol açabilir. Bunun engellenebilmesi adına, besin tüketimi esnasında yavaş yavaş çiğnemek, acele etmemek ve lifli gıdalar tüketmek önerilebilir.
  • Mide ile ilgili gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklar hem ağrıya hem de gurultuların oluşmasına neden olabilmektedir.

Mide ve Bağırsak Guruldaması Nasıl Önlenir?

Kişinin sporu ya da gün içinde hareket etmeyi alışkanlık haline getirmesi çok önemlidir. Gurultu sorunu için bir çözüm olan hareket halinde olma, diğer bedensel rahatsızlıklarda da olumlu etki gösterecektir. Hiç değilse her gün yarım saatlik bir yürüyüş yapılması, ciddi oranda rahatlama sağlayacaktır.

Yemek öğünlerinin arası çok uzun olmamalı, kişi çok fazla açlık hissetmeden yemek yemelidir. Aynı zamanda bu sırada gaz yutulmasının önlenmesi için lokmalar küçük alınmalı ve çokça çiğnenmelidir.

Psikolojik olumsuz durumlardan kaçınılması da mide ve bağırsak gurultusunun önlenmesi bakımından önemlidir. Uyku düzeninin oturtulması da yine önemli bir ayrıntı olarak öne çıkmaktadır. Alınan önlemlere ve çok dikkat edilmesine rağmen geçmeden mide ve bağırsak gurultusu için mutlaka doktora gidilmeli ve sebebi araştırılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git