Bilgi Yeriniz

Mercimek Köftesi Yumuşak Olursa Ne Yapılır?

29.04.2018
6.718
Mercimek Köftesi Yumuşak Olursa Ne Yapılır?

Birçok kişi için baş tacı olan mercimek köftesi, hazırlanması bakımından da son derece pratiktir. Ancak tam kıvamında yapmak tecrübe isteyebilir. Mercimek köftesini hazırlama aşamasında kullanılan malzemelerin miktarlarının oranlı olmaması, sonucun beklendiği gibi olmamasına yol açabilir. Köfteler çok yumuşak ya da çok kuru olabilir. Bu durumda da köfte içeriğindeki malzeme miktarlarında bazı eklemeler yapılması gerekebilir.

Henüz şekil verilmemiş durumdaki köftelerin çok kuru olması halinde, içerisine bir miktar daha ışık su eklenerek, köftelerin tam kıvamını bulması sağlanabilir. Ancak yumuşak bir harç elde edilmiş ise, bunun için daha farklı bir yöntem kullanılması gerekir.

Mercimek köftesinin yumuşak olması durumunda, bilinmelidir ki, mercimeklerin haşlandığı su çok fazla eklenmiştir. Bulgur suyun fazlasını ememez ve haliyle yumuşak yapıda bir köfte harcı meydana gelir. Bu durum fark edilmeden bulgurla karıştırıldığında durum ortaya çıkar. Hazırlama aşamasında ya da sonrasında yumuşak olduğu fark dilen köftelerin normal hale getirilebilmesi için iki farklı yöntem uygulanabilir.

Haşlama Sırasında Yumuşaksa

 

Mercimekler haşlanırken fark edilen yumuşak kıvam, müdahale şansının daha kolay olmasını sağlar. Mercimeklerin konduğu haşlama suyunun çok fazla olmaması için, ilk olarak suyun azar azar dökülmesi önemli bir detaydır. Az su ile mercimekler haşlandıktan sonra, kullanılan su miktarının yetersiz olması halinde, üzerine bir miktar daha sıcak su eklenebilir.

Henüz bulgurla karıştırılmadan önce mercimeklerin suyunun fazla olduğu fark edilirse, fazla su tencereden boşaltılmalıdır. Kaşıkla ya da kepçe ile fazla su alınabilir, aynı şekilde tencerenin kapağı ile engel oluşturularak, mercimeklerin dökülmesi önlenerek de su boşaltılabilir. Suyun fazla olduğu mercimeklerin iyiden iyiye haşlanması sonrasında fark edilirse, suyu daha dikkatli bir biçimde boşaltılmalıdır. Kalan su, mercimeklerin üzerine eklenecek olan bulgurların emmesi ve belli bir şişkinlik kazanması için gereklidir.

Harç Halindeyken Yumuşaksa

Mercimek köftesinin şekil verilme öncesinde yumuşak bir kıvamda olduğu fark edildiğinde;

  • Tencereye bir miktar daha bulgur eklenerek, fazla suyu emmesi sağlanabilir.
  • Bulgur doğrudan harcın içine atılmamalı, öncesinde kısa bir süre yıkanmalıdır. Çok kuru olan bulgur suyu çok fazla çekeceği için bu defa da köftenin kuru olması sorunu ortaya çıkabilir.
  • Yıkanan bulgur eklendikten sonra harç yeniden yoğrulmalı ve daha sonra şekil verme işlemine başlanmalıdır.
  • Bulgurların, köfte harcındaki suyu çekmesi için 5 – 10 dakika daha beklendikten sonra yoğrulması daha iyi sonuç verecektir.
  • Sonradan eklenen bulgur miktarı, köfte harcının yumuşaklık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden ilk olarak az miktarda bulgur eklenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.