Bilgi Yeriniz

Mayalı Hamur Dışarıda Ne Kadar Bekler?

27.11.2018
10.284
Mayalı Hamur Dışarıda Ne Kadar Bekler?

Mayalı hamurun dışarıda bekleme süresi, içeriğinde yer alan malzemelere göre farklılık gösterebilir. Ancak ortalama olarak mayalanmış bir hamurun dışarıda bekleme süresini 3-4 gün olarak düşünebilirsiniz. Dışarıda bekleyen hamurun 3-4 gün boyunca beklemesi de, bozulma riskini oluşturacağından olabildiğince erken zamanda hamurun tüketilmesinde fayda vardır.

Mayalı Hamur Dışarıda Ne Kadar Bekler?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi mayalı hamurun dışarıda bekleme süresi, içeriğine göre değişkenlik gösterir. Hamurun mayasının toz mu yoksa yaş maya mı olduğu gibi pek çok detay bekleme süresini etkiler.

1-)Toz Maya Kullanılmışsa

Eğer hamurda toz maya kullanılmışsa, hamuru dışarıda bekletmek yerine buzdolabında saklamak tercih edilebilir. Toz maya soğuğa karşı dayanıklı olduğundan, buzdolabında beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

2-)Hamurunuz Mayasızsa

Eğer hamurunuz mayasızsa 1 hafta boyunca oda sıcaklığında gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz. Oda sıcaklığı yerine buzdolabını da tercih edebilirsiniz.

3-)Yaş Maya Kullanılmışsa

Eğer hamurda yaş maya kullandıysanız, bu hamurun dışarıda en fazla 3 gün beklemesi gerekmektedir. Bekletme süresinin kısa olmasının nedeni, yaş mayanın ömürünün kısa olmasıdır. Hatta mümkünse hamurun, 3 gün bile bekletilmeden tüketilmesinde yarar vardır.

Mayalı Hamur Dışarıda Kaç Saat Bekler?

Mayalı hamurun dışarıda bekleme süresi ortalama 3 gündür. Hamuru bu süreden daha fazla bekletmek, bozulmasına sebep olur.

Mayalı Hamur Dışarıda Bozulur mu?

Mayalı hamurun uzun süre dış ortamda bekletilmesi, tüketilmemesi hamurun bozulmasına yol açar. Bu yüzden mayalı hamuru olabildiğince dış ortamda saklamamalı ve bir an evvel yapacağınız yiyeceklerde kullanmalısınız.

Mayalı Hamur Sabaha Kadar Bekler mi?

Kadınların en çok merak ettiği konulardan bir diğeri ise; mayalı hamurun sabaha kadar bekletilip bekletilemeyeceğidir. Mayalı hamuru sabaha kadar bekletmenizde herhangi bir zarar yoktur. Özellikle sabah yol, piknik veya kahvaltı gibi etkinlikler için taze poğaça, açma hazırlamak istiyorsanız hamurunuzu geceden mayalayabilir ve geceden buzdolabında bekleterek mayalanma süresini geciktirebilirsiniz.

Mayalı Hamurun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Mayalı hamurun 3 günden fazla süre dış ortamda kalması, bozulmasına yol açar. Peki mayalı hamurun bozulduğu nasıl anlaşılır?

1-)Ekşi Kokusundan

Dışarıda bekleyen mayalı hamurda, zaman içerisinde ekşi bir koku meydana gelir. Hamurun ekşi kokusunun yoğunluğu, hamurun dışarıda beklediği süre arttıkça artış gösterir. Eğer hamurda koku farkediyorsanız, bozulmuş olabileceğinden kesinlikle tüketmemelisiniz.

2-)Mayanın Görüntüsünden

Mayalı hamurun bozulup bozulmadığını anlamanın bir diğer yolu ise görüntüsüdür. Eğer hamurun görüntüsünde grileşme, yeşillenme gibi renk değişimleri söz konusuysa küflenmiş demektir. Küflenmiş, bozulmuş hamurun ise kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

UYARI:  Mayalı hamurun en fazla 3 gün dış ortamda bekletin, bu süreden daha fazla durumlarda ise hamuru sağlığınız için kullanmamanızda fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.