Marul Nasıl Doğranır?

Marul Nasıl Doğranır?
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.527 kez okundu.

Birçok yeşil salatada kullanılan marul, iki farklı türde bulunmaktadır. Bunlar kıvırcık ve göbek maruldur. Her ikisi de salatalarda rahatlıkla kullanılabilir. Farklı doğrama yöntemleri de marul kullanımında ön plana çıkmaktadır. Doğrama tekniklerinin bilinmesi, salatanın çok daha güzel ve lezzetli olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda görsel açıdan da güzel görünmesini sağlayacaktır.

Kıvırcık Marul Doğrama Teknikleri Nelerdir?

Doğrama öncesinde, marulun iyice yıkanması ve yapraklarının ayıklanması gerekmektedir. Bunun için marulun yaprakları ayrıldıktan sonra bir leğenin içinde sirkeli suda yarım saat kadar bekletilmelidir. Daha sonra sudan çıkarılan yapraklar durulanmalı ve kurutulduktan sonra doğrama aşamasına geçilmelidir.

1-)Yatay Doğrama

Marul yaprakları çok büyük ise ortadan dik olarak ikiye bölünmeli ve iki yaprak parçası üst üste konmalıdır. Daha sonra kesilen parçalar, üç ya da dört ayrı parçaya ayrılır. Tüm parçalar üst üste konur ve ardından yaklaşık üç santimetre aralıklarla verev(bir köşeden karşı köşeye doğru kesilmiş şekilde) olacak biçimde doğranır.

2-)Jülyen Doğrama

Jülyen doğrama, yalnızca marulda değil birçok malzemenin doğranmasında etkili bir yöntemdir. Özellikle kuru soğan bu yöntemle çok güzel görünmekte ve leziz olmaktadır. Aynı yöntem marullar için de kullanılabilir. Marul yaprakları yıkanıp üst üste dizildikten sonra, çok ince şeritler halinde doğranmalıdır.

İnce doğrama yöntemi, salatanın çok daha lezzetli olmasını da sağlayacaktır. Bu yöntemde doğranmış yaprakların eni kibrit çöpü kalınlığında olmalıdır.

3-)Elle Doğrama

Sebzelerin metal bıçaklarla doğranması besin değerinde büyük oranda azalmasına neden olduğu için elle kopartarak doğrama yöntemi de son yıllarda yaygın bir hal almıştır. Bu yöntemde marullar elle küçük parçalara ayrılır ve salata tabağına aktarılır. Bambu ya da ahşap bıçakla doğrama yöntemi de besin değerlerinin kaybedilmemesi için kullanılabilmektedir.

Göbek Marulun Doğranması

Göbek marul ya da diğer adıyla aysberg, kıvırcık maruldan yapısal olarak bir hayli farklıdır. Göbek marulun yıkanmasına da ayrıca özen gösterilmesi gerekmektedir. Sıklıkla restoranlarda kullanılan bir yöntem olan yıkama usulü şu şekildedir:

  • İlk olarak göbek marulun en üstteki birkaç yaprağı koparılır ve marulun göbekli kısmı bir süre sirkeli suda bekletilir, ardından kurutulur ve doğramaya hazır bir hale gelir.
  • Bunun haricinde bir başka göbek marul temizleme yöntemi de şu şekildedir; marul ele alınır ve sert bir gereçle marulun sağ kısmına hızlıca vurulur. Bu kısım koptuktan sonra tüm yapraklar kolayca ayrılacak ve yıkandıktan sonra kullanılabilir hale gelecektir.
  • Göbek marul eğer salatalara eklenmek için doğranıyor ise, ince kıyım ya da jülyen usulü doğranmalıdır. Aynı şekilde elle kopartma ya da bambu bıçakla doğrama usulleri de göbek marulda kullanılabilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git