Bilgi Yeriniz

Mandalina Nasıl Saklanır?

24.11.2018
5.203
Mandalina Nasıl Saklanır?

Mandalina nasıl saklanır özellikle kış günlerinde merak edilen sorulardan birisidir. Tam bir kış meyvesi olan mandalina turunçgiller familyası içinde yer alan bir meyve türüdür. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde sıklıkla yetişen bir meyve olan mandalina ufak bir görünüme ve turuncu renkli ince kabuklara sahip, lezzetli ve sulu bir meyvedir.

Mandalina kışın pazarlarda, marketlerde çok satılır ve uygun fiyatı ile de her evin gözdesidir. Kışın hem lezzetli bir şekilde beslenmek hem de vücudunuzun direncini soğuk havalara karşı hazırlamak istiyorsanız, bol miktarda C vitamini içeren mandalinalardan sık sık tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Mandalinanın saklanma koşullarında dikkat edilmesi de erken çürümeyi önleyecek bir etken olacaktır.

Mandalina Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Mandalina satın aldıktan sonra kısa süre içinde çürüdüğünden şikayet ediyorsanız büyük ihtimalle düzgün bir şekilde muhafaza edememiş olabilirsiniz. Mandalinayı doğru bir şekilde muhafaza etmek kullanım ömrünü arttırmak açısından oldukça önemlidir. Mandalinaların saklanması konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

  • Mandalina satın aldıktan sonra mutlaka oda sıcaklığının üzerinde bir ortamda muhafaza edilmesi gereklidir. Mandalinaların saklanması için en ideal ortam buzdolabı olacaktır.
  • Mandalinanın kalorifer, kombi gibi yerlerde bekletilmesi kısa sürede yumuşamasına neden olabilir. Bu nedenle buzdolabında bekletilmese bile kapalı balkon gibi kapalı ve soğuk yerlerde saklanması kullanım ömrünü uzatacak bir etken olacaktır.
  • Mandalinaların kullanımı ile dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise güneşten korunmasıdır. Mümkünse kapalı kiler gibi ortamlarda saklanması daha doğru bir yöntem olacaktır.
  • Mandalinalar saklanmadan önce kabukları soyulmamalıdır, kabukları soyulmuş bir mandalina ise hemen tüketilmelidir.
  • Mandalinaların derin dondurucuda saklanması da diğer dönemlerde de kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır. Derin dondurucuda saklanacak mandalinaların öncelikle kabuklarını soymalı, dilimlere ayırıp tepsiye dizmeli, bu tepsiyi 1 gece buzlukta bekletmelisiniz. Buzlukta beklettiğiniz mandalina dilimleri dolap poşetlerine koyup derin dondurucu içinde aylarda saklayabilirsiniz.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina en faydalı meyve türlerinden birisidir. Mandalinanın en bilinen faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • C vitamini yönünden zengin olan mandalina aynı zamanda A1, B1, B2, B3 ve B6 gibi vitamin türleri ve kalsiyum, sodyum, yağ, lif ve potasyum gibi besin değerleri açısından da oldukça zengin bir meyvedir.
  • Kış aylarında tüketilen mandalina bağışıklık sistemini güçlendiren önemli besin türlerinden birisidir.
  • Mandalinanın diğer faydalarından birisi de soğuk algınlığı, nezle gibi enfeksiyonlara karşı vücudu korumasıdır.
  • Mandalinanın az bilinen özelliklerinden birisi kandaki mikrop vb. bakterileri temizleme özelliğidir.
  • Kalp ve damar hastalıklarını engelleyen bir meyve olan mandalinanın diğer bir özelliği ise kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürme özelliğidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.