Limon Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Limon Uzun Süre Nasıl Saklanır?
5 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.512 kez okundu.

Her mevsim mutfaklarda kendine yer bulan ve lezzet vermesi bakımından hem yemeklerde hem de salatalarda sıklıkla tercih edilen limon, hem kullanım bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir hem de sağlık açısından çok faydalı bir besindir. Ancak limon, uygun koşullar altında saklanmadığında çok çabuk bozulan bir besindir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bozulmasına karşı dikkatli olmak gerekmektedir. uygun koşullar sağlandığında limonun hem yazın hem de kışın, kısacası her mevsim iki hafta boyunca bozulmadan saklanması mümkün olabilmektedir.

Limon Uzun Süre Nasıl Saklanır?

1-)Tüm Limonun Saklanması

Bütün limonlar birden fazla yöntem kullanılarak iki haftaya kadar muhafaza edilebilmektedir.

  • İlk yöntemde, limonların kasa ile satın alınması ve kasada yerlerinden oynatılmadan serin ve kuru bir yerde saklanması oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Bu şekilde diğer besinlerle, meyve – sebzelerle temas etmediğinden ve birbirlerine de değmediklerinden limonlar kolayca bozulmayacaklardır.
  • Bütün haldeki limonların saklanması için kullanılan ikinci yöntemde, bir cam kabın içine soğuk su eklendikten sonra tüm limonlar bu suya atılır ve kap balkona konur. Suyun her sabah değiştirilmesi ve sürekli olarak soğuk kalması bu aşamada son derece önemlidir.
  • Çok fazla satın alınmış limon varsa, bunların 2 haftadan da daha uzun bir süre boyunca muhafaza edilebilmesi için derin dondurucu kullanılabilir. Bunun için limonlar iyice yıkanmalı ve daha sonra buzdolabı poşetlerine konarak derin dondurucuya atılmalıdır. Gerekli olduğunda limonlar rendelemek suretiyle ya da buzu çözüldükten sonra sıkılarak rahatlıkla kullanılabilecektir.

2-)Kesilmiş Limonun Saklanması

Yarım limonlar da iki hafta boyunca bozulmadan saklanabilir. Bunun için limonun kesilen tarafına yani içi açıkta kalan bölümüne bir adet kesme şeker iyice yedirilerek sürülür. Daha sonra şeker sürülmüş olan bu kısım altta kalacak şekilde yarım limon bir tabağa yerleştirilir. Bu şekilde limon uzun süre muhafaza edilebilir. Ancak bu süre boyunca buzdolabında muhafaza edilmesi önerilmektedir.

Yaz aylarında oda sıcaklığında kalan limon çok çabuk tat değiştirip küflenebilmektedir. Bu şekilde hazırlanmış olan yarım limona her kullanımdan sonra aynı şekilde kesme şeker sürülmeli ve limon aynı şekilde tabağa geri konmalıdır.

Limon Kabuklarının Değerlendirilmesi

Kullanılmış olan limonların kabukları da değerlendirilmektedir. C vitamininin içinden çok limonun kabuğunda bulunduğu artık bilinen bir durumdur. Bu kabuklar, hem limonlu sosların hazırlanmasında, hem kurabiye ve keklerde kullanılabilir, aynı şekilde limon kabuklarından şekerleme de yapılabilmektedir.

Bunun için kullanılan limon kabukları biriktirilir ve güneşe serilerek kurutulur. Limon kabukları metal eşyaların parlatılmasında kullanılabilecek eşsiz bir malzeme olacaktır. Aynı şekilde bu kabuklar mutfak robotunda iyice inceltilip buzdolabında muhafaza edilebilir ve kek kurabiye gibi besinlere eklenebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git