Bilgi Yeriniz

Lapa Pilav Nasıl Kurtarılır?

16.05.2018
3.605
Lapa Pilav Nasıl Kurtarılır?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri de pilavdır. Birçok yemeğin yanında vazgeçilmez bir yiyecektir. Hatta pilavı güzel yapabilen kişinin, yemek bilgisine güvenilir olduğu söylenir. Pilava eklenecek tereyağını doğru ayarlamak ve pilavın tane tane olmasını sağlamak herkes tarafından yapılamaz. Kimi zaman bu el lezzeti ile de alakalıdır. Pilav yapma tarifindeki tüm malzemeleri ekleseniz ve yapılışta yazanlara göre yapsanız da doğru ölçüyü tutturamayabilirsiniz. Pilav yapmaya alışkın insanların el alışkanlığı sayesinde ölçüyle alakalı sıkıntıları olmaz.

Pilav yaparken karşılaşılabilecek sorunlardan biri pirinçlerin suyu almaması, pilavın beklenen kıvama gelmemesi, sorunsuz pişmiş görünürken zamanla dibinin tuttuğunu fark etmek ve pilav dinlendikten sonra lapa olduğunu görmek. Lapa pilav çoğu yemek yapan kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Yıllarını mutfağa vermiş kimseler bile, bazen evine bir misafir geleceğinde ya da olası başka bir durumda pilavın lapa olması durumuyla karşılaşabilir. Peki lapa pilava ne yapılabilir? Lapa olmaması için ne yapılabilir?

Pilav Neden Lapa Olur? Lapa Olmasını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle, pilav yaparken kullanılması şart olan belirli bir ölçü vardır. Bu ölçüye uyulmazsa pilavın lapa olması kaçınılmaz. Pirincin türüne göre(baldo, osmancık vs.) değişebilen bu ölçü, genellikle 1 bardak pirince 1.5 ya da 2 bardak su olarak uygulanır. İkinci bir önlem olarak da, pirinç taneleri yıkanırken suyun içinde çok fazla bekletilmemeli. Başka bir sebep, ince tabanlı tencere kullanımı. Pirinçler bazı tencerelerin tabanına kolayca yapışır, ısı her yere eşit dağılmaz ve tencere içerisindeki nemi eşit sağlayamaz. Bu durumda pilav lapalanır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da pilav pişerken tencerenin kapağını sürekli açmak. Pilavınızı karıştırmanız şartsa, bunu pişirme işlemi bittikten sonra yapmak en doğrusu olur. Çünkü pirinçler karıştırıldıkça içlerindeki nişasta ortaya çıkar ve bu da pilavın lapa olmasına sebep olacaktır.

Lapa Pilav Nasıl Kurtarılır?

Pilavın lapa olacağını henüz yapım aşamasında fark ettiyseniz, yapmanız gereken şey karıştırmayı bırakmaktır. Pilavın suyu fazla gelmiş olacaktır ve öyleyse pilavın üzerine kağıt havlu koyup kapatılmalıdır. Ocağın altı en kısığa getirilmesi ve kapak, pilav suyunu çekene kadar açılmamalıdır. Suyunu yavaş yavaş çektikten sonra, pilavı ocaktan alıp oda sıcaklığında bir yerde dinlendirmek gerekir. Bu süreçte kapağı hiç açılmamalıdır.

Eğer pilav görünümünde ve tadında olmayan bir lapa pilavınız varsa, o lapayı sütlaca ya da yoğurda çevirebilirsiniz. Kadınbudu köfte dahi yapabilirsiniz. Ancak sütlaca çevireceksiniz, nişasta eklemeyi ihmal etmeyin, çünkü lapa olan pilavın nişastası gitmiştir ve sütlaca kıvam veremez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.