Kuru Meyve Nasıl Saklanır?

Kuru Meyve Nasıl Saklanır?
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.552 kez okundu.

Hem vücudun hareketine devam etmesine hem de iç organlara büyük faydaları bulunan meyveler, her mevsim farklı bir yelpazede farklı bir ürünün tüketimine olanak sağlamaktadır. Ancak bazı meyveler taze halde uzun süre tazeliğini koruyamaz ya da çürüme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu durumda bu meyveler kurutularak muhafaza edilebilir. Bu şekilde yıl boyunca kuru meyvelerin lezzeti ve yararlarından istifade edilmesi rahatlıkla sağlanabilir.

Kuru meyveler, tam bir enerji deposudur, bu nedenle taze meyvelerde olduğu gibi kuru halinde de dikkatli tüketim şarttır. Fazlası zararlı olabilir. Kuru meyveler aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Kuru meyve tüketen emziren annelerde süt artışı sağlanır. Aynı zamanda kanser türü rahatsızlıklarda faydalı bir etkiye de sahiptir.

Kuru meyveler şayet doğru koşullarda kurutulur ise yıl boyu tüketilebilmektedir. Kurutma yöntemleri kadar saklama koşulları da kuru meyvelerin uzun ömürlü olması için etkilidir. Kuru meyvelerin saklanması ve yıl boyunca tüketilebilmesi için aşağıda bahsi geçen yöntemler kullanılabilir.

Kuru Meyveler Nasıl Saklanır?

1-)Oda Sıcaklığında Saklanması

Kuru meyveler elbette ki oda sıcaklığında muhafaza edilebilir. Meyveler kurutulduklarında içindeki su oranı kaybolduğu ve düştüğü için kuru halde oda sıcaklığında bu meyvelerin muhafazası söz konusu olabilmektedir.

Kuru meyvelerin oda sıcaklığında saklanabilmesi için cam kavanozlara konması gerekir. Ancak kavanozda hava kalmaması önemli bir ayrıntıdır. Daha sonra kavanozun ağzı sıkı bir şekilde kapatılır ve bu kavanozlar mutlaka güneş almayan ve serin bir bölgeye konur. Kuru meyvelerin güneş ışığına maruz kalmaları halinde bozulacakları unutulmamalıdır. Kapak bir kez açılıp kuru meyveler hava aldıktan sonra, artık kavanozun içinde geri kalan meyvelerin olabildiğince kısa bir sürede tüketilmesi önerilmektedir. Aksi halde tat ve renk değişimleri görülebilir.

2-)Buzdolabında Muhafazası

Kuru meyveler buzdolabında da rahatlıkla saklanabilmektedir. Kuru meyveler buzdolabında oda sıcaklığından çok daha uzun bir müddet dayanacaktır.

  • Buzdolabına kuru meyvelerin konması sırasında, nem oluşmasına dikkat edilmelidir. Kuru meyveler kağıt havlu yahut kese kağıdı gibi bir malzemeye sarılırsa, nem emilecek ve kuru meyveler uzun müddet diri kalacaktır.
  • Bu işlem için gazete kağıdı önerilmez. Gazete kağıdı mürekkepli ve kirlidir, kanserojen olarak bile değerlendirilebilir. Bu nedenle yazısız beyaz kağıt ya da kese kağıdı idealdir.
  • Kese kağıdına konan kuru meyveler daha sonra buzdolabı poşetlerine yerleştirilir ve içinde hava kalmadan ağzı bağlanır.
  • Bu şekilde hazırlanmış olan kuru meyve muhafazası, kuru meyvelerin bir hayli süre sağlıklı bir biçimde kullanımına da olanak tanıyacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git