Bilgi Yeriniz

Kuru Fasulye Dolapta Kaç Gün Saklanır?

26.11.2018
4.548
Kuru Fasulye Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Kuru fasulye dolapta kaç gün saklanır merak edilen sorulardan birisidir. Kuru fasulye ülkemizde çok sevilen yemeklerin başında gelen bir tattır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan kuru fasulyeyi özel davetleriniz için yapabilir ve sevdiklerinizi bu özel lezzet ile birlikte ağırlayabilirsiniz. Kuru fasulye lezzetli ve yapımı da kolay olan bir yemek türüdür. Dikkat edilmesi gereken püf noktalarının öğrenilmesi ile birlikte sizler de kısa sürede çok lezzetli bir kuru fasulye yemeği yapabilir, sofralarınıza bu eşsiz lezzeti katabilirsiniz.

Kuru fasulye yapımı ile ilgili olarak merak edilenlerden bir diğeri ise kuru fasulye yemeğinin piştikten sonra nasıl muhafaza edileceğidir.

Kuru Fasulye Nasıl Muhafaza Edilir?

Kuru fasulye ve pilav mutfakların adeta ayrılmaz bir ikilisidir. Birbirine çok yakışan bu iki yemeği kış aylarında sık sık yaparak hem lezzetli bir tat elde etmiş olacak hem de her gün ne yemek yapacağım derdinden kurtulacaksınız. Kuru fasulyenin yapımı kadar sonrasında nasıl muhafaza edileceği de önemlidir. Özellikle etli olan kuru fasulyelerin çabuk sürede bozulması mümkündür. Soğuk havalarda soğuk bir balkon ya da kiler gibi yerlerde tencerenin ağzı kapalı olacak biçimde kuru fasulye yemeğini saklamanız uygun bir yöntemdir. Bunun dışında en çok tercih edilen yöntem ise elbette kuru fasulye yemeğinin buzdolabında muhafaza edilmesidir.

Kuru fasulye yemeği buzdolabında muhafaza edildiği takdirde 4 gün boyunca bozulmadan tüketilebilen bir yemek türüdür. 4 günden fazla beklemiş yemeklerin ise fazla bekletilmeden çöpe atılması gereklidir.

Kuru Fasulye Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuru fasulye muhafaza edilmesi gereken önemli püf noktaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kuru fasulye yemeğini sıcak bir şekilde servis ettikten sonra arta kalan yemeği cam bir kase ya da küçük bir tencereye almalısınız.
  • Kuru fasulye yemeği buzdolabına kaldırılmadan önce mutlaka soğuması gereklidir. Sıcak kuru fasulye yemeğini direk buzdolabına koymanız halinde yemek kısa süre içinde bozulacak ve yenmez bir hale gelecektir.
  • Buzdolabına koymadan önce kuru fasulyenin oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2 saat beklemesi yeterli bir süreç olacaktır. 2 saatlik bekleme süresinden sonra kuru fasulye yemeğini buzdolabına, daha sonrasında tüketmek için koyabilirsiniz.
  • Kuru fasulyeyi bozulmadan bir süre muhafaza etmek için dikkat edilmesi gereken diğer bir püf noktası ise saklanacak yerin sıcaklık derecesidir. Kuru fasulyenin muhafaza edilebilmesi için buzdolabı derecesinin en üst derecede tutulmasına dikkat edilmelidir.
  • Kuru fasulyenin daha sonra ısıtılması sırasında tüketilecek kadar kısmı başka bir tencereye alınmalı ve orada ısıtılma işlemi yapılmalıdır. Yemeğin sürekli ısıtılması bozulma riskini arttıran bir etken olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.