Kurabiye Nasıl Saklanır?

Kurabiye Nasıl Saklanır?
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.258 kez okundu.

Tuzlu, tatlı ve baharatlı olarak hazırlanabilen kurabiyeler hem çay saatlerinin hem de misafirleri ağırlamanın keyifli bir aperatifidir. İçerisine eklenen malzemelere bağlı olarak bazı kurabiye türleri haftalarca bayatlamadan kalabilirken, bazıları birkaç gün içinde lezzetini yitirir. Her kurabiyenin malzemeleri ve yapılışı farklıdır. Bu nedenle de saklama koşulları da farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle hangi kurabiye türünün nasıl saklanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Kurabiye Saklama Koşulları Nelerdir?

  • Kurabiyelerin saklanması için ilk olarak bilinmesi gereken, kuru ve serin bir yere ihtiyaç olduğudur. Çok soğuk ortamlar, buzdolabı ya da derin dondurucu, kurabiyeler için uygun koşullara sahip değildir. Bu koşullarda saklanan kurabiyeler sertleşebilir ve yemek de ilk günkü kadar keyif vermeyebilir. Aksine sıcak bir yerde muhafaza edilen kurabiyelerde de malzemeye bağlı olarak tat değişiklikleri söz konusu olabilmektedir. Gerekli olan alan daha çok doğrudan güneş almayan ve nem bulunmayan bir yerdir. Böyle bir yerde kurabiyeler tazeliklerini uzun süre koruyacaklardır.
  • Kurabiyeler saklanırken, aynı tür olanların bir arada saklanması gerekir. Bu, kurabiye cinslerinin birbirinin bayatlatmasının da önüne geçecektir. İçerisinde çikolata, şekerleme ya da reçel gibi malzemeler bulunan kurabiyeler bir arada, meyveliler aynı şekilde bir arada muhafaza edilmelidir. Kurabiye tuzlu ve baharatlı ise, koku diğer tür kurabiyelere sinebileceği için baharatlı kurabiyelerin mutlaka kapalı bir kapta saklanması çok önemlidir.
  • Kurabiyelerin açık havaya maruz bırakılması, bayatlamalarının temel nedenidir. Tıpkı oda sıcaklığında kalan ekmek dilimlerinin birkaç saat içinde sertleşmesi gibi kurabiyeler de hem sertleşecek hem de bayatlayacaktır. Bu nedenle açıkta bırakılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kurabiyeler ilk kez fırından çıkarıldıktan sonra yeniden fırına konmamalı, mutlaka hava almayan kaplara transfer edilmelidir. Fırın her ne kadar kapalı gibi görünse de hava alır ve bu da kurabiyeleri bayatlatan bir durumdur.

Kurabiye Saklarken Uygulanması Gerekenler

Kurabiyelerin tazeliğini koruması için mutlaka onlara uygun kaplar temin edilmelidir. Plastik kaplar, silikon kapaklı plastik ya da cam kaplar kurabiyelerin muhafaza edilmesinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca cam kavanozlarda saklanan kurabiyeler, plastik kaplarda saklanan kurabiyelere göre daha uzun süre taze kalabilmektedir.

Kullanılacak olan kabın hava almaması, kurabiyeleri muhafaza etmenin püf noktasıdır. Saklama kabına kurabiyeler yerleştirildikten sonran kabın içine bir parça da taze ekmek konduğunda, kurabiyelerin çok daha uzun bir süre boyunca taze kaldığı görülebilir. Taze ekmeğin içinde barınan nem kapalı kabın içinde kurabiyelere geçerek onların uzun bir müddet taze kalmasını sağlayacaktır. Ekmek de gün geçtikçe nem kaybı sonucu kuruyup sertleşecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git