Bilgi Yeriniz

Kültür Mantarı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

25.05.2018
2.942
Kültür Mantarı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Marketten aldığımız mantarları saklamak aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Mantarların zehirlenme hikayelerinden dolayı insanları korkutması, çoğu zaman mantarların muhafaza edilmesine engel olmaktadır. Aslında mantarların zehirlemesi yanlış mantar toplanmasından ya da mantarın iyi bir şekilde muhafaza edilmemesinden kaynaklıdır. Çok sık tükettiğiniz bir sebze ise mantarın bozulup bozulmadığını, hangisinin iyi olduğunu ya da nasıl saklamanız gerektiğini daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Mantar, ete benzerliği sebebiyle çok sık tercih edilmesinin yanında, özellikle vejeteryan kitleler için yine oldukça sık tüketilmektedir. İçinde bulunan protein miktarı sayesinde birçok yemekte et yerine de kullanabileceğimiz için geniş bir yelpazede tüketebilme olanağımız oldukça yüksektir.

Kültür Mantarı Nasıl Saklanır?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi mantarların saklanma koşulları basit ama önemlidir. Mantarı birkaç şekilde muhafaza etmek mümkündür. Çiğ, pişmiş ve kurutulmuş olarak.

1-)Çiğ Mantar Saklamak

Aldığınız mantarı pişmemiş bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız diğer sebzelerde uyguladığınız yöntemlerin bazılarını uygulamamanız gerekiyor. Burada mantarı buzdolabı poşetine yerleştirip dondurucuya direkt olarak kaldırabilirsiniz. Saklama işleminde mantarın yıkanması kesinlikle önerilmemektedir. Sebebi ise, mantarın içindeki su miktarından kaynaklanmaktadır. Sizin tekrar yıkamanız mantarın saklarken yumuşamasına sebep olacaktır.

Mantarın çiğ olarak dondurucuda muhafaza süresi maksimum 1 aydır. Bu yüzden mantarlarınızı dondurucuya yerleştirirken, yerleştirdiğiniz tarihi not etmeyi unutmamanız gerekmektedir.

2-)Pişmiş Mantar Saklamak

Burada ise yapılması gereken öncellikli işlem, mantarı normal yemek yapacakmışsınız ki doğramanız gerekmektedir. Doğradığınız mantarı sıvı yağ ile tavada biraz kavurun. Burada dikkat etmeniz gereken detay ise mantarların suyunu bıraktığına dikkat edin. İyice pişirip suyunu çektikten sonra ise mantarlarınızı ocaktan alıp soğumaya bırakabilirsiniz.

İkinci işlem olarak ise soğuyan mantarlarınızı buzdolabı poşetlerine porsiyon olarak ayırıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Mantarı pişirip de dondurucuda muhafaza etme süre ise 2 aydır. Yine mantarlarınızı dondurucuya yerleştirirken, saklama tarihini not etmeyi unutmamanız gerekmektedir.

3-)Kurutarak Muhafaza Etme

Burada uygulanacak yöntem oldukça basit bir yöntemdir. Tek yapılması gereken temiz bir örtünün üzerine mantarlarınızı serip güneşe bırakmanız gerekiyor. Kuruduktan sonra ise cam bir kavanoza yerleştirebilir, kavanozu da güneş ışığı almayan kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.

Mantar Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

  • Mantarın bağışıklık sistemini güçlendirdiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
  • Sinir sistemini düzene sokmaktadır. Psikolojik rahatsızlara karşı vücudun direncini arttırmaktadır.
  • Kansızlık, kandaki şeker seviyesi ve tansiyonu düzenlemektedir.
  • Özellikle diyet uygulamalarında sıkça tercih sebebidir. Nedeni ise kilo vermede oldukça etkin bir rol oynamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.