Kokan Etin Kokusu Nasıl Giderilir?

Kokan Etin Kokusu Nasıl Giderilir?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 7.642 kez okundu.

Protein bakımından oldukça önemli bir değere sahip olan et, yetişkin bir birey için olmazsa olmaz besinler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda çocuklar ve ergenlik dönemindeki genç bireyler için de protein alımı son derece önemlidir. Protein alımı için haftada en az iki defa et tüketiminin sağlanması gereklidir. Etin türü fark etmeksizin, tüketimi gerçekleştirilebilir.

Bazı et türleri, özellikle keçi ve koyun etleri, dana eti ile kıyaslandığında hem daha sert, hem de kokuludur. Öyle ki, pişirme esnasında olduğu kadar tüketim esnasında da bu koku kişinin rahatsızlık duymasına yol açabilir. Koku mevcut iken et tüketmek, birçok kişinin etten uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Ancak bu, yanlış bir davranıştır. Çünkü et kokusu, giderilebilmektedir.

Marine Yöntemini Deneyin!

Etin marine edilmesi, kokusunun giderilmesinde bir hayli etkilidir. Bu yöntem dana eti, koyun eti ya da balık etinde uygulanabilir olduğu için kullanışlı ve etkilidir. Eti marine etmek hem etin lezzetini artıran, hem kokusunu gideren hem de eti son derece lezzetli bir hale getiren kolay bir işlemdir. Bunun uygulamasını öğrenmek, et tüketiminde oldukça yararlı olacaktır.

Et Nasıl Marine Edilir?

  • Öncelikle kullanılacak olan et, parçalara ayrılır, kemiklerden ayrılması işlemi zor ve zaman alıcı olduğu için reyon görevlisi ya da kasap da bu işlemi sizin için yapabilir.
  • Marine etmek için sarımsak, süt, biberiye, zeytinyağı ve kekik kullanılması yeterli olacaktır.
  • Kemiksiz olarak ayrılan etler bir kaba alınır ve ilk olarak sarımsak havanda dövülür. Ortalama 3 diş sarımsak yeterli olacaktır. Daha sonra bu sarımsaklar etlerin içinde bulunduğu kaba eklenir.
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı da et ve sarımsak karışımına eklenir. Daha sonra bu karışımın üzerine bir su bardağı kadar süt ilave edilir.
  • Son işlem, karışıma kekik ve biberiyenin eklenmesidir. Bu iki baharat, etin lezzetinin artırılmasına da yardımcı olacaktır.
  • Tüm malzemeler eklendikten sonra, elle güzelce karıştırılır ve bir gün boyunca dinlendirilir.

Marine edilmiş olan ette, bir gün sonunda koku kalmadığı fark edilecektir. Aynı zamanda hazırlanan bu karışımla etin lezzeti umulmadığı kadar güzel olacaktır.

Pişirme işleminde ise, dikkat edilmesi gereken nokta, pişirme öncesinde etin marine sosundan kendi halinde ayrılmasına izin verilmesidir. Etler hafifçe sallanarak da sostan arındırılabilir. Et oda sıcaklığına geldikten sonra istenen usule uygun biçimde pişirilebilir. Marine edilmiş olan etin pişirilmesinde kullanılacak bir tarif var ise, buna sadık kalınması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git