Kızartma Tenceresi Nasıl Temizlenir?

Kızartma Tenceresi Nasıl Temizlenir?
28 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.102 kez okundu.

Yapılan kızartmalar sonrasında tencerede oluşan lekeleri yok etmek çoğu zaman vakit alan bir işlem gibi dursa da aslında doğru yöntem kullanılmadığından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda lekeye zamanında ve doğru bir şekilde müdahale etmek oldukça önemlidir. Bu konu için uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsetmek isteriz.

Kızartma Tenceresi Nasıl Temizlenmelidir?

Kızartma tenceresi temizliğinde genelde yanlış yöntemler kullanılmaktadır. Bu yanlış yöntemler saatlerce suyun akması ve sünger sünger deterjan harcanmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durum yaşamamak adına aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1-)Sirkeli Sıcak Su

Burada öncelikle kızartma tenceresinin içindeki yağın soğumasını beklememiz gerekmektedir. Bu yağ soğuduktan sonra bir kavanoza alıp, soğumuş tencerenin içine bir sıcak su ve sirke koymanız gerekmektedir. Bu şekilde su ılıncaya kadar beklemelisiniz. Suyun ılıklaştığı anda bulaşık deterjanı ile yıkabilirsiniz. Tek yıkamada tamamen %100 olumlu bir sonuç alacaksınız.

2-)Karbonatlı Su

Bu yöntem daha çok dibi yanmış tencereler için kullanılsa da yağı atmak için de kullanabilirsiniz. Aynı sirkeli suda bahsettiğimiz işlemi karbonatlı suda da uygulayabilirsiniz. Eğer tencere dibinde yanıklar varsa bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilmektedir.

3-)Yağ Sökücü

Yağ sökücü aslında böyle bir konu için uygulanabilecek en pratik yöntemlerden biridir. Öncelikle yağını boşalttığınız tencerenin içine yağ sökücü döküyorsunuz. Bu şekilde 2 dakika kadar bekledikten sonra sünger yardımıyla yavaş hareketlerle tencerenizi temizlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise bulaşık deterjanı ile iyice yıkayabilir ve bol su ile durulayabilirsiniz.

Kızartma Tenceresi Temizlerken Yapılmaması Gerekenler

  • Kızartma tenceresini temizlemeye başlamadan önce içindeki yağı boşaltmayı unutmamalısınız.
  • Direkt olarak su ile temizlemeye çalışmayınız. Suyun aslında yağ üzerinde hiçbir temizleme etkisi yoktur. Yağı asıl temizleyen su ile birlikte kullandığınız diğer ürünlerdir.
  • Kızartma tenceresini bulaşık makinesine atmayınız. Bulaşık makinesi de çok yağlı olan bu tencerenin %100 olarak temizlenmesini sağlamamaktadır. Bunun yerine sıcak su ve bulaşık deterjanı karışımını bir süre bu tencere içinde bekletmeniz, yağı çıkarmanıza daha çok yardımcı olacaktır.

Kızartma Tenceresi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle kızartma işlemi her tencerede yapılmaması gereken bir işlemdir. Kimi tencerelerden yağ lekelerini çıkarmak diğerlerine göre daha zor olduğu gibi kimisinde de leke çıkarması kolay fakat çabuk çizilebilir olmaktadır.

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan emaye model tencereler kızartma yapmak için en uygun model diye düşünülürken, şimdi ise kızartma makineleri çıktı. Siz de eğer çok sık kızartma yapıyorsanız emaye tencere veya direkt olarak böyle bir makine tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git