Bilgi Yeriniz

Kıyafetten Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

18.06.2018
2.624
Kıyafetten Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırtasiye malzemeleri yediden yetmişe herkes tarafından kullanılır. Renkli kalemler kullanışlı ve tercih edilenler arasında ilk sıralardadır. Keçeli kalemler de bunlardan biridir. Ders çalışırken, resim yaparken, bulmaca çözerken gibi birçok aktivitede kullanılır.

Keçeli kalem kullanımı sırasında yanlışlıkla giysilere bulaşması gibi anlar yaşanabilir. Fakat lekelerden birkaç farklı yöntem ile kurtulabilirsiniz. Evinizdeki malzemeler, bu yöntemleri uygulamak için yeterli olacaktır. Kuruyan keçeli kalem lekelerini çıkartmak için lekeli bölge ılık suda bekletilmelidir.

Eğer kıyafet dışında kumaşlı bir bölgede keçeli kalem lekesi oluştuysa, lekeye kurumadan hemen müdahale edilmelidir.

Keçeli Kalem Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Pamuk ve Kolonya

Öncelikle giysiye bulaşan keçeli kalemin, kuruması için beklenmelidir. Aksi durumda lekenin daha çok yayılmasına sebep olabilir. Leke kuruduktan sonra, giysinizde lekenin olduğu bölgenin tersine lekenin boyutuna göre bir pamuk yerleştirilmelidir. Ardından lekeli bölgeye kolonya dökülür. Böylece keçeli kalemdeki boya pamuğa geçecektir. Pamuk değiştirilip, tekrar kolonya dökülerek boyanın gelip gelmediği test edilir. Tamamen boya gelmesi kesilince ve kolonya kuruduğunda yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

2-)Sıvı Çamaşır Deterjanı

Keçeli kalem kuruduktan sonra, lekeli bölgeye bir miktar sıvı çamaşır deterjanı eklenir. Burada önemli olan, lekeli kıyafetin direkt makineye atılmadan deterjanla direkt temas etmesi gerektiğidir. Biraz beklettikten sonra çamaşır makinesinde, yıkama talimatlarına göre yıkayabilirsiniz.

3-)Bulaşık Makinesi Parlatıcısı

Bulaşık makinesi parlatıcılarının içerisinde bulunan katkı maddeleri keçeli kalem lekesini, kıyafetlerinizden kolayca çıkarabilir. Bu işlemi uygularken aynı sıvı deterjanda olduğu gibi direkt lekenin üzerine ekleyebileceğiniz gibi aynı zamanda çamaşır makinenizdeki deterjan gözüne de ekleyebilirsiniz.

4-)Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanının yapısında da birçok kimyasal madde bulunur. Bu maddeler, keçeli kalem lekesini kıyafetinizden çıkartmaya yardımcı olur. Bulaşık deterjanı lekeli bölgeye dökülür. Herhangi bir fırça ile çok sert olmayacak şekilde fırçalanır.

5-)Saç Spreyi

Küçük çocukların olduğu evlerde, sadece kıyafetlerde değil mobilyalarda da keçeli kalem lekesi oluşabilir. Çok büyük bir tehlikeymiş gibi sanılan bu durum aslında temizleme yöntemi bilindiğinde hiçbir tehlike oluşturmaz. Saç spreyi, kıyafetler dışında keçeli kalem lekesi olan mobilyaları temizlemek için kullanılan en etkili yöntemden biridir. Yapılması gerekenler çok basittir.

Saç spreyi temin ettikten sonra, keçeli kalem lekesi olan yere uzun uzun saç spreyi sıkılır. İyice saç spreyi sıkıldıktan sonra kuruması için beklenir. Ardından lekeli bölge bir bez ile silinir. Eğer bez kullanmak istemiyorsanız, mobilyanıza zarar vermeyeceğini düşündüğünüz bir sünger de tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.