Bilgi Yeriniz

Kişniş Nasıl Saklanır?

16.07.2018
2.511
Kişniş Nasıl Saklanır?

Kişnişi saklamak için diğer bitkiler de yapıldığı gibi yöntemler kullanılabilir. Maydanoza benzerliği ile bilinen kişniş, yazın sonu yani ağustos ve eylül zamanları olgunlaşır, toplanır ve isteğe göre kurutulur.

Kişniş Nasıl Saklanır?

1-)Kurutularak Saklayabilirsiniz

Kurutularak kişnişin saklanması aslında en bilinen yöntemlerden biridir. Kullanım alanlarının genişliği açısından da bu şekilde saklanması aslında daha kullanışlı olacaktır.

Bu yöntemde satın alınan ya da toplanan kişniş bitkisini bir gazete kağıdı üzerine serin ve direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde havadar bir ortamda kurutulmaya bırakılır. Bu işlemi nane kurutur gibi yapmanız kafidir. Daha sonrasında ise cam kavanozlara doldurarak yine güneş ışığı almayan kuru ve serin bir ortamda saklayabilirsiniz.

2-)Salamura Yaparak Saklayabilirsiniz

Saklamak için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise salamura yöntemidir. Salamura yaparken de kişnişin taze olması gerektiği için toplandıktan sonra yani ağustos ya da eylül aylarında yapılması önemlidir.

Salamura işleminde öncelikle kişnişi ayıklayıp bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Yıkadığınız kişnişi dilerseniz yıkayabilirsiniz. Daha sonrasında ise bir kap içerisinde tuzlayarak 2 saat kadar bekletmelisiniz. 2 saatin sonunda kişnişleri tekrar yıkamanız ve süzdürmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise kişnişleri aralarında boşluk olmayacak şekilde aynı dolma yaprağında olduğu gibi cam kavanozlara yerleştirilmesi gerekmektedir. Yerleştirme aşamasında aralarına tuz koymalısınız. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapattıktan sonra buzdolabında yaklaşık olarak 2 yıl kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

  • Kişniş tohumları ile çay yapılıp tüketildiğinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında büyük oranda etkin rol oynamaktadır. Fakat çok etkili bir gıda olmasından dolayı fazla tüketildiğinde zarar verebilmektedir.
  • Cilt problemlerine de oldukça iyi gelmektedir. Akne, iltihaplanma gibi cilt problemlerinin büyük oranda geçmesine yardımcı olur.
  • Kandaki kolesterol seviyesini düşürür.
  • Çok sık kabızlık ya da çok sık ishal sorunu yaşıyorsanız kişniş tüketebilirsiniz. Kişniş içindeki vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sistemini düzenlemektedir.
  • Antibiyotik özelliği vardır. Vücuda dışarıdan etki eden gribal virüsleri kısa süre içinde sindirebilir.
  • Kansızlık problemi yaşayan kişilerin tüketmesi gerekmektedir. Kan yapıcı özelliği vardır.
  • Çok sık bilgisayar başında vakit geçiren kişiler de çay olarak tüketebilir. Uzun süre bilgisayara bakmaktan dolayı gözlerde meydana gelen ağrıları ve ilerlemesi ile meydana gelebilecek göz problemleri önlemektedir.
  • Alerjik rahatsızlığınız varsa, alerjiye bağlı olarak vücutta meydana gelen ağrı, şişkinlik ve kaşınmaları tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
  • Ağız içinde meydana gelen yaralara da oldukça iyi gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.