Bilgi Yeriniz

Kiraz Nasıl Kurutulur?

07.08.2018
2.671
Kiraz Nasıl Kurutulur?

Kiraz içi bol vitaminlerle dolu olan bir yaz meyvesidir. Kanserden koruması, iltihabı önlemesi, ağrılarla baş etmesi açısından etkili olan kiraz yaz aylarının vazgeçilmezidir. Halk, ilaçlardan daha etkili bir savunma sistemi oluşturan bu meyveyi kışın da yemek için yüzyıllardır güneşte kurutarak her mevsim ondan faydalanmaktadır.

Kirazı güneşte kurutmaya başlamadan önce çekirdekleri çıkarmak için bir bıçak, havlu yahut bez ve bolca güneş alan bir bölgeyi hazır etmemiz faydalı olacaktır.

Aşağıda yer alan bilgilerde kirazı nasıl kurutacağımızdan bahsedeceğiz.

Kirazı Kurutmadan Önce Ne Yapmalıyız?

Öncelikle kiraz saplarını çıkararak suda iyice yıkıyoruz. Daha sonrasında çekirdekleri bir bıçak yardımıyla dikkatlice çıkarıyoruz. Aynı işlemi internetten veya pazarlardan alacağınız vişne çekirdeği çıkarma aparatıyla da yapabilirsiniz. Kirazları kabukları ters gelecek şekilde bir beze veya kâğıt havluya ve hatta bir tepsiye yayıyoruz.

Kirazları Güneşte Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Daha önceden yukarıda hazırladığımız kirazlarımızı gölge almayacak ve nemin olmadığı bir yere seriyoruz. Kirazları güneşte kurutma işlemi 2 ila 3 gün arasında sürmektedir. Kirazları ara sıra kontrol etmeniz sizlerin faydasına olacaktır. Kirazlar kuruduktan sonra toplayabilir ve bir saklama kabına koyarak muhafaza edebilirsiniz.
  • Güneşte kurutma işlemi çok uzun sürüyor, benim güneşte kurutma imkanına sahip bir balkonum bahçem yok veya yaşadığım yerin havası çok kirli diyorsanız kirazları alternatif olarak fırında da kurutabilirsiniz. Genellikle bu sorunlar büyükşehirlerde olur ve buralarda yaşayan kişiler kirazlarını fırında kuruturlar.
  • İlk işlemi uygulayarak yine kirazları hazırlayarak 130 derecede ısıtılmış fırına yerleştiriniz. 3 saat kadar 130 derecede kirazların kurumasını bekleyiniz. Daha sonra fırın ısısını 30 derece düşürerek 100 derecede kirazları dört saat kadar daha bekletiniz. Bu süreler içinde kirazlarınızı kontrol ediniz. Fırınınızın tipine göre kurutma süresi değişiklik gösterebilir. Yine kirazları fırında kuruttuktan sonra saklama kabında saklayarak muhafaza edebilirsiniz. Fırında kurutma işlemi genelde elektrik tüketimi açısından çok maliyetli olduğu için genellikle güneşte kurutma yöntemi tercih edilmektedir.
  • Kirazları kuruttuktan sonra bir poşetin içine veya bir kaba koyup 1-2 gün boyunca kirazların durumuna bakmanız faydalı olacaktır. Kirazlar eğer nemlenip küflenmeye başlıyorsa, bu kirazların tam olarak kurumadığına işaret etmektedir. Kirazlarınızı güneşte de kurutsanız tekrar bir fırına yerleştirerek kurumalarını sağlayabilirsiniz.
  • Daha önceden kurutup serin ve kuru bir yerde sakladığınız kirazlarınızı çerez gibi de tüketebilirsiniz. Bunun yanında kirazları yoğurtla karıştırarak, hazırladığınız salatalarınızın içine ekleyerek, sabah kahvaltıda, ara öğünlerde veya pasta, kurabiye gibi hamur işlerinin içine katarak da tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.