Bilgi Yeriniz

Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır?

09.05.2018
3.987
Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü yastık, son zamanlarda uyku problemlerinin çok daha sık yaşanılması, boyun ağrıları şikayetlerinin artması sebebiyle yastığın da çeşitli şekillerde değiştirilmesini ve geliştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Küçük bir detay gibi gözüküyor da olsa aslında yastık, gün içindeki stresimizi atmamızda, uyku düzenimizi sağlamakta oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Boyun sağlığımız açısından da önemli bir yere sahiptir. Gün içinde özellikle sürekli bilgisayar başındaysanız, yatağınıza yattığınızda doğal olarak rahatlamak istersiniz.

Hijyen ve bakımda, her gün kullandığımız, her gün tenimize temas eden yastıklarımız için oldukça mühimdir. Eskiden pamuk ve yün yastıklar yaygın olarak kullanılırken günümüzde boyun şeklimizi alabilen ve yumuşak olan kaz tüyü yastıklar tercih edilmektedir.

Kaz tüyü yastıklar, konfor ve doğal içeriği sebebi ile artık en çok tercih edilen yastık türüdür. Kaz tüyü yastık yıkarken özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Kaz Tüyü Yastık Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Yastığınızın üzerinde bulunan yıkama talimatlarını okuyun ve herhangi bir yerinde sökük ve yırtık olmamasına dikkat edin.
  • Yüksek dereceli ısılarda değil, 30 derece ve hassas yıkama programında yıkayın. Kaz tüyü yastıkların dokusu hassas olduğundan, çok sıcak su sertleşmesine sebep olabilir.
  • Mümkün olduğunda az deterjan kullanın. Normalde kullandığınız deterjan ölçüsünün yaklaşık olarak yarısı kadar deterjan kullanmanız yeterli olacaktır.

Kaz Tüyü Yastık Nasıl Kurutulur?

Yıkanması kadar kurutması da önemli olan kaz tüyü yastıkları, eğer makinenizin kurutma özelliği varsa kolaylıkla makinenizde kurutabilirsiniz. Eğer makinenizin böyle bir özelliği yok ise açık havada asmanız da doğal bir kurutma yöntemi olacaktır. Kış mevsiminde açık havada kurutmak imkansız olacağından, petek yanında da kurutabilirsiniz.

Kaz tüyü yastıklarını yıkamasanız bile yine sürekli olarak havalandırmanız gerektiğini unutmayın.

Kaz Tüyü Yastıkların Bakımı

Bu yastık türleri muhakkak belirli aralıklar ile havalandırılmalıdır. Yastıklarınızı havadar bir alanda kabartılması ve açık alanda bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Eğer yastığınız fermuarlı ise tüyler kontrollü bir şekilde boşaltılıp, rüzgarsız bir yerde havalandırılması sağlanabilir. Bu küçük bakım, ileride yastığınızda oluşabilecek koku oluşumu ve yine tüylerde meydana gelebilecek nemi de engellemiş olur.

Kaz Tüyü Yastıklar Ne Zaman Yenilenmeli?

Kaz tüyü yastıklarınız diğer yastıklar gibi çok uzun ömürlü değildir. Özellikle iyi bakılmadığında kısa bir zaman sonra yenilemek durumunda kalabilirsiniz. Bu yenilenme zamanını anlamak için ise halk arasında kullanılan oldukça basit bir yöntem vardır. Yastığı yarısından katlayıp bıraktığınız zaman eğer eski şekline dönüşmüyorsa maalesef artık vadesinin dolduğunu anlamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.