Kaşar Peynir Nasıl Saklanır?

Kaşar Peynir Nasıl Saklanır?
5 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 900 kez okundu.

Kaşar peyniri diğer peynirlere göre kolay eriyen ve çok tuzlu olmayan bir peynirdir. Kahvaltılarda, çorbalarda, salatalarda çeşitli birçok şekilde tüketilebilmektedir.

En çok tüketilme şekillerinden biri, tostların içerisine konulmasıdır. Sadece poğaça gibi ürünler dışında kaşar peyniri kullanılmaz.

Fiyatı diğer peynirlere göre daha uygun olduğu için birçok evde bulunur. Eskiye oranla fiyatı oldukça düşmüştür.

Kaşar Peyniri Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Kaşar peyniri küflenmeden tüketilmelidir. Aldığınız peynirin bozulmaması için aşağıdakilere mutlaka dikkat etmelisiniz. Sizler için kaşar peynirinin nasıl saklanması gerektiğini derledik.

1-)Buzdolabında Tutun

Diğer kahvaltılık ürünlerinizin yanına koyarak serin bir şekilde saklamanız gerekiyor. Oda sıcaklığında bekletmeniz, bakteri üretimine sebep olabileceği gibi akabinde de küflenmeyi getirecektir. İlk olarak buzdolabında saklanan peyniri sakın dondurucu bölümünüze koymayın. Bu işlem tadında ve yapısında bozukluklara neden olacaktır. Lor dışında hiçbir peyniri sakın dondurucuya koymayınız. Çünkü süresini belki uzatır fakat tadı aynı tat olmaz. Bu nedenle dondurucu bölümüne koymamakta fayda vardır.

2-)Streç Film veya Kapak ile Mutlaka Kapatın

Buzdolabına nasıl olsa koydum diyerek, tedbiri elden bırakmamalısınız. Çünkü buzdolabında bile küflenme gözlenebilir. Bu nedenle, buzdolabında bekletme şekliniz dahi çok önemlidir. Kaşar peynirinin hava alımından mutlaka kaçınılmalıdır. Buzdolabında da olsa kaşar peynirini saklarken, mutlaka o kısmını hava gelmeyecek şekilde kapatmalısınız. Bunu bir streç film ile veya buzdolabı poşeti ile yapabilirsiniz. Hiçbir şekilde açık koyduğunuz kaşar peynirinin bozuk kalmama gibi bir durumu olamaz. Eğer öyle bir şekilde kaşar peynirinizi dolaba koyduysanız, mutlaka gidip bu adımı uygulamanız gerekmektedir.

3-)Ne Kadar Yiyebiliyorsanız O Kadar Alın

Kaşar peyniri satın alırken, daha büyük kalıpta olanların fiyatlarının diğerlerine göre daha uygun olduğunu görürsünüz. Ancak sakın bu yanılgıya kapılmayın. Çok fazla aldığınız takdirde, tüketemediğiniz için bozulma süreleri de azalacaktır. Aldığınız peyniri, tez zamanda bitirmelisiniz. Hem paranıza yazık olmasın hem de tadına vararak, peyniri yiyebilin.

4-)Su İle Temasından Kaçının

Kaşar peynirinizin su ile temasından kaçınmalısınız.

5-)Hepsini Hemen Kesmeyin

Servis esnasında hepsini hemen kesmek yerine, yendikçe tekrar ilave etmeyi tercih ediniz. Bütün bir kabı keserseniz, daha çabuk kurumasına sebep olabilirsiniz.

Eski Kaşar Nasıl Saklanır?

  • Elinizde bulunan eski kaşarı, 5 veya 10 dereceleri arasında güneş almayan bir yere saklayarak da muhafaza edebilirsiniz.
  • Buzdolabında, derin dondurucuda katiyen bekletmemelisiniz.
  • Buzdolabında saklarken de en soğuk yerine koymak yerine, aşağıda sebzelerin bulunduğu kısımda bekleterek tazeliğini koruyabilirsiniz.
  • Eski kaşarı saklarken de açık kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git