Bilgi Yeriniz

Kaloriferin İyi Isıtması İçin Neler Yapılabilir?

07.10.2018
2.291
Kaloriferin İyi Isıtması İçin Neler Yapılabilir?

Kalorifer sistemi yaygınlaşması sonucunda ısınmak oldukça kolaylaştı. Kombilerin ve peteklerin iyi durumda olması gerekmektedir. Kombilerde ya da peteklerde oluşacak herhangi bir sorun hem sağlınızı tehdit eden bir durum haline gelecek hem de iyi ısıtmayacaktır. Bunun için kombi ve petekler düzenli olarak profesyonel birine kontrol ettirilmelidir. Kalorifer peklerinin iyi çalışması enerji tasarrufu etmek için ve iyi bir verim almak için oldukça önemlidir.

Özellikle kışın ağır geçtiği bölgelerde oldukça çok kalorifer sistemi tercih edilmektedir. Çok fazla enerji kullanımı olacağı için gelen faturada oldukça yüksek olacaktır. Son yıllarda doğal gaz fiyatları sürekli olarak artmakta ve bu nedenle ısınma maliyeti de aynı oranda artmaktadır. Oldukça soğuk havalarla karşılaşılan kış aylarında doğal gaz ısısını kesmek yerine düşük derecenin kaloriferin nasıl daha çok ısıtacağı düşünülmelidir. Bunun için gerekli püf noktalar aşağıda anlatılacaktır.

Kış aylarında gelen doğalgaz faturası birçok ailenin bütçesine oldukça büyük zararlar vermektedir. Bu yüzden aileler doğalgaz ısını düşürmekte ve bu durumda birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu durumların yaşanmaması için düşük enerjiyi verimli kullanmak çok önemlidir. Doğalgazdan tasarruf etmek için en önemli konu uygun bir tesisat ve uygun kullanım oldukça önemlidir.

Enerji Tasarrufu İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

 • Peteklerin verimli olması için petek borularının ek yerleri çıkartılarak temizlenmelidir. Petek borularının içerisinde sıcak su ya da sıcak hava kalmış olabileceği için bu işlem yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.
 • Yapılan işlem eğer yeterince verimlilik sağlamadığı durumda peteklerin içerinde kimyasal varlığından şüphelenilir. Bu durumda temizlemeye çalışmamalı profesyonel bir kişiden yardım istenmelidir.
 • Kaloriferlerin reglaj ayarı da oldukça önemlidir. Düzenli olarak kaloriferlerin reglaj ayarları kontrol edilmeli ve eğer bir sorun varsa düzeltilmelidir.
 • Peteklerin üstünün ve önünün açık olması gerekir. Peteğin önüne mobilya konmamalıdır. Eğer illa bir şey koymak gerekiyorsa yemek masası gibi hava geçişini engellemeyecek şeyler tercih edilmelidir.
 • Kombi ve petek bakımı mutlaka her yıl bir kez yapılmalıdır.
 • Kaloriferin sıcak su ve soğuk su bağlantıları kontrol edilmelidir. Bağlantıların gevşemesi durumunda kaloriferden alınan verim azaltacaktır.
 • Kaloriferi evde hassas bir birey yaşamıyorsa eğer yaşlı ya da bebek gibi biri yoksa evden çıkarken doğalgaz kapatılıp eve geldiğinde açılabilir.

Kombide Ne Gibi Problemler Olabilir?

 • Devir pompasının ayarı bozulabilir.
 • Kombinin giriş çıkış filtresinde problem oluşabilir.
 • Kombi suyunun basınç ayarı bozulabilir.
 • Tesisatla ilgili diğer problemler de olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.