Bilgi Yeriniz

Kaburgamın Sağ Altında Ağrı

11.05.2018
2.797
Kaburgamın Sağ Altında Ağrı

Vücudun ön bölümünde yer alan, karın boşluğu ve boyun arasında yer alan, bu bölgedeki iç organları koruyan bir kemik yapısıdır. Nefes alıp verme esnasında akciğerlere destek olan kaburgalar, aynı zamanda kalbin korunması ile de görevlidir. Yapısal olarak oldukça hassas, ince kemiklerden oluşan kaburga, vücudun iskelet sisteminde çok önemli bir yere sahiptir. Bu kemiklerde ya da kaburganın kapsadığı iç organlarda ortaya çıkan herhangi bir sorun sonucunda kaburga altında ağrı oluşumu ortaya çıkabilmektedir.

Kaburganın sağ tarafında ağrı sorunu, günümüzde birçok kişide ortaya çıkabilen ancak nedenleri farklılık gösteren bir durumdur. Bazen bu bölgede ortaya çıkan ağrı uykunun bölünmesine, kişinin nefes alamamasına dahi yol açabilir.

Kaburganın Sağ Altında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Ağrı yalnızca kaburganın sağ tarafında ise bunun temel nedenlerinden bir tanesi midedir. Midede ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar doğrudan bu bölgede ağrı hissiyle kendini belli etmektedir. Yemek borusu ve mide arasında oluşan sorunlar, doğrudan sağ kaburga altında ağrıya yol açabilmektedir.
  • Beslenme durumunda yaşanan bozukluklar da kaburganın sağ tarafında ve özellikle alt kısımda ağrıya yol açabilmektedir.
  • Kalp ile ilgili rahatsızlıklarda, kalp sıkışması kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklarda kaburganın sağ alt bölümünde ağrı görülebilir.
  • Kaburga altında ağrının bir başka nedeni de yaşanan bir travma olabilir. Bir kaza sonrası kaburgada baskı oluşması ya da iç organlarda olası bir zedelenme bu ağrının temel nedeni olabilir.
  • Kaburga kasları ile ilgili sorunlar da kaburganın sağ alt bölümünde ağrı oluşuma sebep olabilmektedir. Uzun süre hareketsiz kalınması, duruş ile ilgili bozukluklar da bu bölgede zamanla şiddetlenen bir ağrı hissedilmesine neden olabilmektedir.

Kaburganın Sağ Altında Ağrı Tedavisi

Kaburgada sağ alt bölge ağrısının giderilmesi için sebebinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bir kaza ya da travma söz konusu değilse, muhtemelen sorun mide ya da kalple ilgilidir. Bu durumda mutlaka uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Sorun mide ile ilgili ise mutlaka mide ilacı kullanılmalı, bunun için de doktora gidilmelidir. Özellikle gastrit ya da reflü gibi bir sorun nedeniyle mide rahatsızlığı söz konusu ise mutlaka beslenme düzeni değiştirilmeli ve midenin rahatsız olmamasına özen gösterilmelidir.

Kalp sorunları ihmal edilmemeli ve mutlaka kardiyoloji bölümünde muayene olunmalıdır. Kaburganın alt kısmında ağrının geçmesi için duruşa ve oturma pozisyonlarına azami dikkat gösterilmeli, dik durmak ve dik oturmak alışkanlık haline getirilmelidir. Buna ek olarak her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak, hafif egzersiz programları uygulamak da ağrının en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.