Bilgi Yeriniz

Kabak Tatlısı Nasıl Saklanır?

22.05.2018
7.529
Kabak Tatlısı Nasıl Saklanır?

Kabak tatlısı, tatlılar arasında en çok sevilenlerden bir tanesidir. Balkabağından elde edilen kabak tatlısı kolayca yapılışı ve kendine has bir lezzete sahip olması ile dikkat çekmektedir. Kabak tatlısı, kabakta yer alan bütün mineral ve vitaminlerin yer aldığı, vücuda son derece yararlı bir tatlı türüdür. Ancak çok fazla şeker ile pişirilmesi, bazı kişilerde bağırsaklarda sorun oluşmasına yol açabilmektedir.

Kabak tatlısının yapılışı bazı kişiler için oldukça kolayken, bazı kişiler tarifinin zor olduğunu düşünmektedir. Hangi şekilde olursa olsun bir emek harcanan kabak tatlısının muhafaza edilmesi de en az pişirilmesi ve hazırlanması kadar önemlidir. Kabak tatlısı birkaç farklı yöntem kullanılarak muhafaza edilebilmektedir.

Kabak Tatlısı Nasıl Saklanır?

1-)Karanlık ve Kuru Bölge

Kabak tatlısının muhafazası için en uygun yer, hem karanlık hem de kuru olan bir bölgedir. Evde gün ışığına maruz kalmayan ve hava alan bir bölge mevcut ise kabak tatlısını burada rahatlıkla saklayabilirsiniz. Bunun için genellikle kiler gibi mekanlar örnek verilebilir.

Ancak bu tür yerlerde de kabak tatlısının üst yüzeyinde toz ve kir zerreciklerinin birikmesi, tatlı üzerine yapışması riski söz konusu olabilmektedir. Bunun için tatlının sığabileceği büyüklükte bir saklama kabına konup ağzı kapatıldıktan sonra karanlık ve kuru bir yer olan kilerde muhafaza edilmesi mümkün olabilir.

2-)Dondurarak Saklama

Kulağa ilginç gelse de, kabak tatlısı derin dondurucuda da saklanabilen besinlerden bir tanesidir. Derin dondurucuda saklanan kabak tatlısı, buzu çözüldükten sonra ilk günkü lezzete sahip olacaktır. Böylece çok fazla miktarda kabak tatlısı yapıldığında, artanların bozulması veyahut çöpe atılması da önlenmiş olur.

  • Hazırlanan kabak tatlısı, birer defalık porsiyonlara bölünür.
  • Kabak tatlısının sığabileceği büyüklükte ve aynı zamanda derin dondurucuya sığabilecek büyüklükte bir saklama kabı ayarlanır.
  • Kabak tatlıları, saklama kabına konularak derin dondurucuya konur.
  • Tatlının şerbetinin ayrıca buzdolabına konması ve tüketimden bir süre önce tatlı üzerine dökülmesi, tatlının çok lezzetli bir şekilde tüketilmesine olanak sağlayacaktır.
  • Aynı zamanda hazırlanan kabak tatlısı porsiyonlarına uygun olarak da yeni şerbet çok kısa bir süre içinde hazırlanabilir.

Kabak tatlısının şerbetinde şekerlenme sorunu oluşmaması için limon suyundan yararlanılabilir. Limon suyu şerbette şekerlenme sorununun önüne geçer ve çok daha uzun bir süre şerbetin taze kalmasına yardımcı olur. Bunun için şerbetin hazırlığı sırasında, henüz kaynamış ve altı kapatılmışken içine birkaç damla limon suyu sıkılması yeterli olacaktır. Şerbet çok fazla ise limon suyu miktarı da artırılabilir. Ne kadar limon ekleneceği tamamen damak tadı ile ilgili bir durumdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.