Bilgi Yeriniz

Kabak Nasıl Kurutulur?

30.07.2018
3.697
Kabak Nasıl Kurutulur?

Çok sevilen kabak, yaz sebzelerinden biridir. Kızartma olarak yapıldığında yanına yoğurt ile vazgeçilmez tatları oluşturan kabağı yalnızca yaz aylarında değil, diğer mevsimlerde de tüketebilirsiniz. Kabağı diğer mevsimlerde de tüketebilmek için ise nasıl kurutulması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Kabağın kurutulmasında dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta vardır. Çünkü yapacağınız yemeye göre kabağın kurutulma biçimi farklıdır. Aşağıda yer alan kurutma yöntemlerini okuyarak, yapacağınız yemek şekline göre uygun kurutma yöntemini belirleyebilirsiniz.

Dolma Yapmak İçin Kabak Nasıl Kurutulmalıdır?

  • Kabağı kurutmadan önce, dolmalık kabak kurutmaya karar verdiyseniz kabağın doğru seçilmesi çok önemlidir. Dolmalık kabak için iri ve olgunlaşmış kabak seçmeniz gerekmektedir. Özellikle kartlaşmış kabaklar seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Doğru kabak seçimi yaptıktan sonra, kabaklar güzelce yıkanmalıdır. Daha sonra sap kısımları temizlenmelidir. Ardından kabuklar çok derin olmamak şartıyla soyulmalıdır. Soyma esnasında kabaklar dış kısmının biraz yeşil kalması gereklidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ortadan ikiye ayrılan kabakların içerisi bir kaşık ya da özel aletler yardımıyla çıkarılmalıdır. İçinden çıkarılan kabaklar mücver yaparak ya da böreklerin içerisinde kullanabilirsiniz. İsraf olmasındansa değerlendirmeyi deneyiniz.
  • İç kısımları temizlenen kabakları yan yana dizebilmek için öncelikle bir iğneye ip geçirmeniz gerekmektedir. Daha sonra kabakların ortalarından bu iğneyi geçirerek iplere dizilmesini sağlayabilirsiniz. Kabakların arasında boşluk kalmasına özen göstermelisiniz, birbirlerine değmemeleri gerekir. Zira kuruduktan sonra birbirilerine değen kabaklar çatlamalara sebep olabilir. Ayrıca kabakları kuruttuğunuz yer de çok önemlidir. Kabakları astığınız bölgenin güneş ve rüzgar alan bir alan olması gerekir.

Yemek ya da Kızartma Yapmak İçin Kabak Nasıl Kurutulmalıdır?

  • Kabakları halka halka doğrayarak yemeklik ya da kızartmalık kurutabilirsiniz. Bu yöntem kış aylarında yapacağınız yemeklerde kabak da kullanmanızı sağlayacaktır. Bu yöntem için de kartlaşmış kabaklar seçilebilir.
  • Kabak seçimi yapıldıktan sonra kabaklar güzelce yıkanır. Daha sonra isteğe bağlı olarak ya boşluklu ya da tamamı soyulur. Soyulan kabaklar tekrar isteğe bağlı kalınlıkta kesilir. Ortalama 1 cm civarı da yeterli olacaktır. Bütün kabaklar kesildikten sonra bir iğneye pamuklu bir ip geçirilir. Halka şeklinde kesilen kabakların ortasından iğne geçirilerek ipe dizilmesi sağlanır. Ardından güneş ve rüzgar alan bölgede ya bir yere asılır ya da pamuklu bir içerisinde bekletilir. Kabaklar tamamen kuruyana kadar bekletilmelidir.
  • Hazırlanan bu kabaklar tüm kış boyunca bekletileceği için kurumayan en küçük bir yer bile küflenmeye sebep olacaktır. Bu nedenle tamamen kurumasına özen gösterilmelidir.

Kabakları bu yöntemlerle istediğiniz gibi kurutarak, dilediğiniz zaman ister dolma ister kızartma şeklinde tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.