Bilgi Yeriniz

Kabak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

10.07.2018
3.473
Kabak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kabak, derin dondurucuda kolayca saklayabileceğiniz bir sebzedir. Kabak saklarken tasarruf ettirecek en önemli ayrıntı, hangi yemekte kullanılacaksa aslında o şekilde saklamak oldukça önemlidir.

Evlerimizden eksik olmayan, sağlık açısından da oldukça yararlı olan kabağın dondurucuda nasıl saklamanız gerektiğini aşağıda takip edebilirsiniz.

Kabak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kabak saklama aşamasına başlamadan önce temizlenmesi gerektiğini hatırlatalım. Akan musluk suyunun altında, üzerinde toprak ya da kir gidinceye kadar elimizle ovalayarak yıkamamız gerekmektedir.

1-)Küp Doğrayarak Saklamak

Kabağı pişireceğiniz zaman küp doğramanız gerekecekse, bu işlemi saklamadan önce yapmanız aslında sizin zaman konusunda oldukça tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Burada öncelikle iyice temizlemiş olduğunuz kabağı, yemek yaparmış gibi küp küp doğramalısınız. Daha sonrasında kaynatmış olduğunuz suyun içine doğramış olduğunuz kabakları atarak 2 dakika kadar haşlatmalısınız. 2 dakikanın sonunda tencereden çıkarmış olduğunuz kabakları akan suyun altında tuttuktan sonra bir süzgeç içinde suyunun süzülmesini bekleyebilirsiniz ya da kağıt havlu üzerine yayarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

Son işlemde ise suyunu bırakmış olan kabakları porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine yerleştirip derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

2-)Püre Şeklinde Saklamak

Püre şeklinde saklamak da daha çok çorba ya da sebze köftesi içinde kullanılacaksa oldukça pratik bir yöntem olmaktadır. Bu yöntemde ise, kabaklarınızı iyice bir yıkadıktan sonra blendera rahat bir şekilde sığması açısından dilimliyorsunuz. Tercihinize göre kabuklarını da soyabilirsiniz.

Blendırdaki kabakların üzerine yarım çay bardağı kadar su koyup püre haline getirmelisiniz. Makineden geçtikten sonra elde ettiğiniz püreyi yine buzdolabı poşetlerine porsiyonlar halinde yerleştirip dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Kabak Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Kabağı alırken çürümemiş, yumuşamamış olanlarını tercih etmemelisiniz. Saklamak için alacağınız için kabak diri ve taze olmalıdır.
  • Yine saklama aşamasında buzdolabı poşeti kullanıldığı için, poşetin içindeki havayı çıkardığınıza emin olmalısınız. Hava ile temas eden yiyecekler ne kadar dondurucuda olursa olsun çürümeye başlayacaktır.
  • Özellikle küp şeklinde doğramış olduğunuz kabakları porsiyonlara ayırarak saklamanız oldukça önemlidir. Böylece kabaklarınız iç içe geçmemiş olacak ve kullanımda oldukça rahatlık yaşayacaksınız.

Kabağın Faydaları Nelerdir?

  • Kabak zayıflamakta oldukça etkilidir. Tok tutucu özelliği vardır.
  • Vücudumuzda iyi hücrelerde bulunmaktadır kötü hücrelerde. Yeterli beslenmemeye bağlı olarak kötü hücreler dediğimiz hücreler hızlı bir şekilde çoğalabilmekte ve sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Kabak tüketimi ise bu hücrelerin çoğalmasını büyük oranda engellemektedir.
  • Kabağın C vitamini açısından oldukça zengin bir besin olması sebebiyle özellikle çok sık karşılaşılan gribal hastalıkları engelleyici özelliği vardır. Bağışıklığı güçlendirir.
  • İçindeki mineraller sayesinde küçük yaşlardan itibaren tüketilmeye başlandığında kemik gelişimine yardımcı olur.
  • Kalp hastaları da kolaylıkla tüketebilmektedir. Kalp sağlığına oldukça faydalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.