Bilgi Yeriniz

Jakuzi Nasıl Çalışır?

07.06.2018
5.804
Jakuzi Nasıl Çalışır?

Bir tür banyo küveti olan jakuzi, farklı bir kullanım şekline sahip olsa da, esasında zor bir kullanıma sahip değildir. Doğru adımlarla kullanılabilmesi pratik olmaktadır. Jakuzinin içinde belli su püskürtme delikleri bulunur ve bu deliklere jet adı verilmektedir. Buralardan hava ve basınçlı bir su püskürtülür. Jakuzi içerisinde yer alan güçlü motorlar, suyun çeşitli yönlere doğru hareketlenmesini ve bu sayede vücuda masaj yapmasını sağlar. Rahatlama, zindeleşme ve dinç hissetme gibi olumlu etkiler yaratan jakuzi, iş yaşamının vücuda yansımalarının ortadan kaldırılması için birebirdir.

Jakuzi, evlerde de rahatlıkla kullanılabilecek bir eşyadır. Genellikle iki kişilik olarak tasarlanan ev jakuzileri, farklı özelli ve fiyat seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Genellikle otel türü yerlerde sıklıkla karşımıza çıkan jakuzinin nasıl çalıştırılması gerektiği konusunda birçok kişi fikir sahibi değildir.

Jakuzinin çalıştırılması için bazı aşamaların faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. Aşağıda, bu aşamalara detaylı olarak yer verilmiştir.

Jakuzinin Hazırlanması

  • İlk olarak jakuzinin içi sıcak su ile doldurulmalıdır, aksi halde çalışmayacaktır. Ancak sıcak suyun doldurulması sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Jakuzinin içine doldurulan su seviyesi, emiş süngeri adı verilen ve kenarlarda yer alan kısımları en fazla 4 santim geçmelidir. Suyun daha az ya da daha fazla doldurulması halinde jakuzinin motorları çalışmayacaktır.
  • Bazı jakuzilerde, termostat ve ısı gibi ayarlar bulunmaktadır. Bu tür jakuziler için ayrıca sıcak su ilavesine gerek yoktur, yalnızca ısı ayarı yapılması yeterli olacaktır. Su ayarlanan derecenin altına indiğinde, bu termostat devreye girerek suyun yeniden istenen sıcaklığa ulaşmasını sağlar.
  • Eğer jakuzi içinde ısı ayarlama düğmesi yahut termostat bulunmuyor ise kullanacak olan kişinin muhakkak suyun soğumasını takiben belli aralıklarla sıcak su eklemesi gerekir. Bu tür jakuziler, daha çok küvet gibi bir kullanıma sahiptir.

Jakuzinin Boşaltılması

Jakuzi, uzun dakikalar boyunca vücuda masaj yaparak oldukça iyi bir dinlenme ve ferahlama sağlar. Kişi jakuzinin özelliğine göre arzu ederse her gün de kullanabilmektedir. Ancak jakuzi kullanıldıktan sonra muhakkak boşaltılmalıdır, aksi halde içinde kalan su koku yapabilir. Buna ek olarak jakuzinin her kullanım sonrasında boşaltılması ile kullanım ömrü de oldukça uzun olacaktır.

Jakuzideki suyun boşaltılması için gerekli gider zaten içerisinde bulunmaktadır. Su tamamen boşaltıldıktan sonra içinin iyice temizlenmesi için tekrar doldurulması ve bu defa boş olarak çalıştırılması gerekir. En son işlem olarak suyun yeniden boşaltılması gerekmektedir. Her kullanımdan önce bu sayede jakuzi temiz kalacak ve kullanım için hazır olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.