Bilgi Yeriniz

Ispanak Buzlukta Nasıl Saklanır?

29.04.2018
3.113
Ispanak Buzlukta Nasıl Saklanır?

Çok kısa sürede bozulması nedeniyle alındıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gereken bir sebze olan ıspanak, oldukça zengin içeriklere sahiptir ve insan sağlığı açısından yararları da saymakla bitmez. Ancak ıspanakların uzun müddet bekletilmesi, besin değerlerinin ortadan kaybolmasına yol açabilmektedir.

Bununla birlikte ıspanak, çok iyi bir biçimde yıkanması gereken sebzelerin de başında gelir. Yıkanan ıspanakların tamamı bir defada kullanılmayacaksa, kullanılmayacak olan kısmı mutlaka derin dondurucuda saklanmalıdır, aksi halde çürümesi çok kısa sürede gerçekleşir.

Ispanağın Derin Dondurucuda Muhafaza Edilmesi

Ispanağın derin dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilmesi için uygulanan birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • İlk yöntemde, ıspanaklar iyice bol su ile yıkanmalıdır. Çok topraklı olduğu için yıkama aşamasına azami dikkat gösterilmesi gerekir. Yıkanan ıspanaklar yapraklarına ayrılır ve içinde buz bulunan su içinde bir süre bekletilir. Daha sonra bir süzgece alınan ıspanak yapraklarının sularının iyice süzülmesi sağlanır. Daha sonra bu yapraklar temiz kağıt havlulara sarılır ve kurutulur. Kurutulan yapraklar, her biri birer yemeklik olarak buzdolabı poşetlerine konur, havası alınan poşetlerin ağzı sıkıca bağlanır. Bu şekilde tazeliğini koruyan ıspanak, altı aya kadar tüketime hazır halde derin dondurucuda kalabilmektedir.
  • Bir başka yöntem de, ıspanakların haşlanarak saklanmasıdır. Bunun için büyükçe bir tencere alınır, içine su eklenir ve kaynatılır. Daha sonra bir başka tencereye ya da leğene de buzlu su hazırlanır. Ispanaklar yine güzel bir şekilde yıkandıktan sonra kaynar suya atılır ve burada 2 dakika kadar haşlanır. Haşlanan ıspanaklar buzlu suya atılır ve bu sayede şoklama gerçekleşir. Şoklamadan sonra yaprakların kuruması sağlanır ve daha sonra da yine buzdolabı poşetlerine konur. Poşetin havasının tamamen alınması, ıspanakların tazeliğini muhafaza edebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu şekilde hazırlanan ıspanaklar derin dondurucuda minimim 9 ay, maksimum 14 ay boyunca saklanabilmektedir.

Ispanağın Yararları Nelerdir?

Taze olarak tüketime çok daha uygun olan ıspanak, insan vücuduna son derece faydalı bir besindir. Kolesterol ve şekerin yükselmesi halinde ıspanak tüketildiğinde, bu durumlar normale döner. İçerisinde bulunan potasyum nedeniyle, kaslarda ve organlarda kan dolaşımını hızlandırır ve kalp kaslarının güçlenmesini sağlar.

Zengin bir demir deposu olan ıspanağın düzenli tüketilmesi halinde kansızlık sorunu ortadan kalkar, gebelik döneminde, fosfor içeren ıspanak tüketildiğinde, bebeğin kemiklerinin gelişmesine yardımcı olur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan zihin bulanıklığı ve görme sorunları için doğal bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte üst solunum yollarında iltihaplanma türü rahatsızlıklar için de ideal bir besindir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.