Islak Çamaşır Hemen Nasıl Kurur?

Islak Çamaşır Hemen Nasıl Kurur?
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.415 kez okundu.

Bazı durumlarda, yıkanan kıyafetlerin acil olarak kurutulması ve kullanıma hazır hale gelmesi gerekebilmektedir. Bunun için aslında çamaşır kurutma makineleri satılmaktadır ancak bu makineler, hem sağlıksız hem de maddi bakımdan külfetli olabilmektedir. Aynı zamanda evde bu kurutma makinesine yer bulmak da sıkıntı yaratabilmektedir.

Bunların yanı sıra, çamaşır kurutma makineleri normalden çok daha kısa bir sürede çamaşırların yıpranmasına yol açabilmektedir. Ayrıca birkaç parça çamaşırın kurutulması için birkaç püf noktanın bilinmesi ve uygulanması yeterli olacaktır.

Hızlı Çamaşır Kurutma Yöntemleri

  • En sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi, çamaşırın fazla suyunu alma yöntemidir. Bunun için ıslak olan çamaşır kuru bir havlu üzerine serilir. Havlu, çamaşır iç kısımda kalacak şekilde katlanır ve rulo haline getirilir. Daha sonra havlunun iki ucu, çamaşır sıkarcasına bükülür. Suyu havlu tarafından iyice emilen çamaşır, havadar bir biçimde asılır ve kurumaya bırakılır.
  • Fazla miktarda çamaşırın hızlı kurumasını sağlamak için, aralarında boşluk bırakarak asmak etkili bir yöntemdir. Balkonda, çamaşır ipinde yahut çamaşırlıkta, çamaşırların arasında boşluk bırakılması, çamaşırların arasında hava akımının rahatça dolaşmasına olanak tanır. Aksi halde çamaşırlarda bulunan nem kuruma hızını düşürecektir.
  • Bir parça ya da birkaç parça çamaşırın beş dakikada kurutulması, fön makinesi ile mümkün olabilmektedir. Yeni yıkanmış olmayan ancak tam anlamıyla da kurumayan çamaşırlar, içlerine fön makinesi ile ısı tutularak kolaylıkla kurutulabilmektedir.
  • Kullanılabilecek bir başka yöntem de yine ısısından yaralanılan ütüdür. Ütü yüksek sıcaklık sağlayarak çamaşırın hem ütülenmesini hem de bu sırada kurumasını sağlar. Ancak çok ıslak olan çamaşırlarda ütü uygulaması daha uzun zaman alabilmektedir. Bu nedenle genellikle kurumasına az kalan, nemli çamaşırlar bu işlemde tercih edilmektedir. Aynı şekilde ilk maddedeki gibi önce suyu alınıp ardından ütü uygulanabilir.

Çamaşır Asmanın Püf Noktaları

  • Çamaşırın hızlı kuruması, biraz da asılma yöntemine bağlıdır. Çamaşırlar, yukarıdan aşağı doğru kurumaya başlar. Bu nedenle de zor kuruyan kısımların üste asılması daha etkili bir kurutma sağlayacaktır.
  • Çamaşırlar, mümkünse rüzgara maruz kalan bir odada ya da balkonda kurutulmalıdır. Hava akımı, çamaşırların çok kısa bir sürede kurumasını sağlayacaktır. Bunun yanında, güneş alan odada çamaşırların çok daha kısa sürede kuruduğu da bilinmektedir. Çamaşırları, balkonda kurutmak için hava koşulları müsait olmadığında ya da çamaşırlıkta yer kalmadığında, gardırop içlerinde kullanılan elbise askıları da çok işe yaramaktadır. Birkaç parça çamaşır ayrı ayrı elbise askılarına asılarak kapı arkalarında, sandalye arkalıklarında çok kısa bir zaman içinde kurumaya başlayacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git