Bilgi Yeriniz

İşkembe Kokusu Nasıl Geçer?

30.04.2018
7.886
İşkembe Kokusu Nasıl Geçer?

Türk mutfağının zengin menülerinin açılışında çorbalar yer alır. Çoğu milletin kültüründe ana yemek öncesi çorba tüketimi bulunmaz fakat bizim için vazgeçilmez bir başlangıçtır. Tamamen Türk kültürüne ait yöresel, leziz birçok çorba çeşidimiz vardır. Bunlardan biri de işkembedir. İşkembe yer yer Balkan ülkelerinde ve Bulgaristan, Yunanistan gibi birkaç ülkede daha varlığını göstermiştir. Ülkemizde çok yaygın olarak işkembe çorbası tüketiliyor ve hatta ve hatta işkembe çorbası ile kelle paça çorbası satan işletmeler dahi mevcut.

İşkembe, çorba dışında tuzlama işkembe, işkembe kavurması, terbiyeli işkembe çorbası gibi şekillerde de tüketilebilmektedir. Yemek sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, sindirimi kolaylaştıracak şeyler tüketmeye dikkat etmektir. Ana yemekten önce içmeyi tercih edebileceğiniz işkembe çorbası, hem midenizi hem de sindirim sisteminizi rahatlatıcı bir etki gösterir. Çorbadan sonra tüketilecek yiyeceklerin de fazla yağlı olmamasına dikkat etmek gerekir. İşkembe, kanser, grip, kolesterol, bağışıklık gibi rahatsızlıklara da şifa olarak bilinir.

İşkembe; lezzeti ve faydaları bir kenara, kötü ve sinici bir kokuya sahiptir. İşkembe kokusu zorlu kokulardan biridir. Ne kadar zorlu olsa da işkembe kokusunu giderme yöntemleri de vardır.

İşkembe Kokusu Nasıl Geçer?

  1. Karbonat: Karbonat, yapısı gereği koku giderme özelliğine sahiptir ve birçok temizlik alanında kullanımı yaygındır. İşkembe kokusundan kurtulmak için başvurulabilecek en etkili yöntemlerden biri karbonattır. İşkembe kokusunu elinizden çıkarmak istiyorsanız, 4 yemek kaşığı karbonat ve 4 yemek kaşığı su karışımını yapın. Elinizi kokusu geçene kadar bu karışım içinde bekletin.
    Eğer bir ortamdaki, evdeki, odadaki işkembe kokusundan kurtulmak istiyorsanız da bir kabın içine bir miktar karbonat koyun. Karbonat miktarını kokunun yoğunluğuna göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Kabın içine konulan karbonat, ortamdaki işkembe kokusunu yok edecektir.
  2. Süt: Bu yöntemde yağlı süt kullanılması gerekir. Çünkü işkembe yağlı bir yapıdadır ve aynı maddeler birbirini çözecektir. Elinizdeki işkembe kokusunu çıkarmak için elinize bir miktar yağlı süt dökün ve koku geçene kadar ellerinizi süt ile ovalayın. Sonra da sabun ile iyice yıkayın. Yine odanın içindeki işkembe kokusu için de bir bardağa süt koyup, odanın içinde bekletebilirsiniz. Süt, odadaki işkembe kokusunu emecektir.
  3. Sirke: Bu yöntemde her tür sirke kullanılabilir. Fakat sirke kokusunu sevmeyenler, elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi çok daha az kokar. Ağzı açık bir kabın içine sirke dökün. İşkembe kokusunun olduğu bölgeye bırakın. Bu şekilde birkaç saat beklettikten sonra kokunun gittiğini göreceksiniz. Elinize sinen işkembe kokusu için de, elinizi sirke ile ovalayabilirsiniz ya da sirkenin içinde bekletebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.