İncir Sütü Lekesi Nasıl Çıkar?

İncir Sütü Lekesi Nasıl Çıkar?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 4.804 kez okundu.

İncir sütü vücutta alerjik etki yarattığı kadar, kıyafete değdiği zaman da inatçı bir leke haline dönüşebilmektedir. Çıkarması biraz zor olsa da imkansız bir leke değildir. İncir sütünün lekesini çıkarmak için bahsedeceğimiz birkaç yöntemi rahatlıkla uygulayabilir ve pozitif sonuçlar elde edebilirsiniz.

İncir, besin değerinin zengin olması sebebiyle mevsiminde sıklıkla tüketildiği gibi kış ayları için ise reçeli yapılıp tüketilmektedir. İnsan sağlığına oldukça yararlı olan inciri, doğal tüketmek isteyenler dışarıdan almak yerine ağacından direkt olarak kopardığı zaman, incir sütü lekesiyle ister istemez karşılaşmak zorunda kalabiliyorlar. Aynı şekilde bu sütün vücuda değmesiyle de yoğun kaşınma reaksiyonları ile karşılaşılmaktadır.

İncir Sütü Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1-)Benzin

Aslında benzin ile bir çok leke kolayca çıkarılmaktadır. Fakat yanıcı madde olmasından dolayı çoğu kişi kullanmak konusunda çekinmektedir. Fakat dikkatli olunduğunda aslında hiçbir probleme sebep olmamaktadır.

Burada yapmanız gereken tek şey, temiz bir bez üzerine damlattığınız birkaç damla benzin ile leke olan bölgeyi silmeniz gerekmektedir. Leke birkaç tekrar sonrasında kolaylıkla çıkmaktadır.

2-)Sabunlu Su

Sabunlu su da yine lekeyi çıkarabilecek malzemelerden biridir. Burada hazırlamış olduğunuz sabunlu suyu temiz bir bez yardımıyla lekeye sürmeniz gerekmektedir. Bu yöntemi daha çok yeni oluşmuş olan leke için kullanabilirsiniz.

3-)Çamaşır Makinesi

Eğer leke birkaç günlük duruma gelmişse ve bu yukarıdaki yöntemler ile geçmiyorsa, çamaşır deterjanı kullanmak durumundasınız. Burada öncelikle dilerseniz sıcak suyun içinde bir süre lekeyi bekletmeniz, yumuşamasına sebep olacağından daha kolay çıkacaktır. Sonrasında çamaşır makinesine attıktan sonra kıyafetinizin de kumaşına göre bir sıcaklıkta, leke kolayca çıkacaktır.

İncir Sütü Vücuda Temas Ettiğinde Ne Yapılmalıdır?

İncir sütü özellikle alerjik bünyelere değdiği zaman kaşıntı ve kabarmalar yol açmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda yapmanız gereken en önemli 3 maddeyi sıralamamız gerekirse;

  • Sütün değdiği yer kaşınıyorsa kesinlikle kaşımamalısınız.
  • Bölgedeki kaşıntı hissinizi azaltmak için bölgeyi soğuk su ile yıkamanız gerekmektedir.
  • En yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Eğer herhangi bir reaksiyon etkiyle karşılaşmadıysanız, etkilenmediğinizi düşünebilirsiniz.

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?

  • İncir dişlere oldukça faydalıdır. İncir sütü de yine faydalı olduğu gibi diş eti yaralarına sürülebilmektedir.
  • Özellikle incir sütü kremleri, cilt lekelerini gidermede oldukça etkilidir.
  • Gene incir ve incir sütü, böbreklerde taş oluşumundan önce meydana gelen kum oluşumunu büyük oranda engellemektedir ve kumun düşmesini de sağlamaktadır.
  • Sindirimi düzenlemektedir.
  • Vücutta oluşan siğil, nasır gibi problemlerin giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • İncir sütü bal ile karıştırılıp bu karışım maske olarak uygulandığında yine bezelerin oluşumunu engellediği gibi cildin diri olmasını, dinlenmesini sağlamaktadır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git