Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 867 kez okundu.

Güney Asya ve Güney Amerika ile Uzak Doğu’da hayli yaygın bir şekilde üretilen ve tüketilen Hindistan cevizi, yüksek oranda lif barındıran besinlerden bir tanesidir. Buna ek olarak içerisinde C vitamini, B6 vitamini, demir ile magnezyum mineralleri de bulunmaktadır. Hindistan cevizinin içerisinde aynı zamanda laurik asit de bulunmaktadır. Bu asit, bağışıklık sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Yaş haldeki Hindistan cevizi, yeşil renge sahiptir. Kuru duruma gelmiş Hindistan cevizinin dış kabuğu kahverengidir. İçerisindeki süt oldukça besleyicidir. Sert bir yapıya sahip olan Hindistan cevizi, aynı zamanda tatlı bir meyvedir.

Hindistan Cevizinin Açılması

Hindistan cevizinin açılmasından önce içerisinde yer alan suyun alınması gerekmektedir. Meyvenin üst kısmında yer alan üç noktadan biri bıçağın ucu ile bir delik açılır ve bir bardağa içinden çıkan su boşaltılır. Ardından bıçağın sırt tarafı ile Hindistan cevizinin farklı noktalarına sertçe vurulur dış kalın kabuğunun çatlaması sağlanır. Ardından iç kabuk, bıçakla kesilebilir. Bu şekilde içinin beyazlığı çıkarılan Hindistan cevizi çiğ olarak tüketilebilir. Aynı şekilde çiğ Hindistan cevizi içi rendelenerek süsleme için de kullanılabilmektedir.

Hindistan Cevizi Tüketimi

  • Hindistan cevizi açıldıktan sonra rahatlıkla çiğ şekilde tüketilebilir. Buna ek olarak rendelenerek de süsleme için kullanılabilir.
  • Rendeleme sonrasında birkaç günlük bir kurutma işlemi ile kuru Hindistan cevizi rendesi elde edilebilir.
  • Rendelenen Hindistan cevizlerinin suyu sıkılarak cilt için doğal bir tonik elde edilebilir.
  • Rendelenen Hindistan cevizi aynı zamanda tatlıların üzerine serpilerek son derece lezzetli bir tat sağlanmasına yardımcı olur.
  • Hindistan cevizi tüketiminden önce bir süre ısıtılmış fırında bekletilirse, dış kalın kabuğundan çok daha kolay bir şekilde ayrılacaktır.

Hindistan Cevizini Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Bütün haldeki Hindistan cevizi, dört ay boyunca bozulmadan muhafaza edilebilmektedir. Rendelenmiş haldeki taze Hindistan cevizi buzdolabı poşetlerinde ve kapaklı saklama kabı içerisinde, 4 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir. Derin dondurucuda ise 6 aya kadar tazeliğini koruyacaktır.

Hindistan cevizinin suyu ise bir bardağa boşaltıldıktan sonra zaman geçirmeden tüketilmelidir, aksi halde kısa süre içinde besin değerlerini yitirecektir.

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

  • Hindistan cevizi bağışıklığı güçlendirmenin yanında, saçların ve cildin sağlıklı bir hal almasına da yardımcı olmaktadır.
  • Kişinin yorgunluğunu alma ve stres nedeniyle oluşan kaygının yatışmasını da sağlama özelliklerine sahiptir.
  • Kilo kontrolü sağlama konusunda kişinin en büyük destekçilerinden bir tanesidir.
  • Protein içeren bir besin olması nedeniyle vejetaryen kişiler tarafından sıklıkla tercih edildiği de bilinmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git