Halıdan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?
24 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.999 kez okundu.

Halılar, genel olarak çok fazla kirlenmeye müsait olsa da, evde en sık kullanılan ve en fazla kirlenen halı, mutfak halısıdır. Yemek yerken ya da yemeğin hazırlık aşamasında halıya çeşitli besinler dökülebilmektedir. Bu da mutfak halılarının ince ve yıkanabilir durumda olmasını gerektirmektedir.

Bununla birlikte büyük halıların çamaşır makinesinde yıkanması elbette ki mümkün değildir. Aynı zamanda bu büyük halıların sürekli yıkamaya verilmesi ya da elde yıkanması da mümkün olmadığı için lekelenme durumunda bazı geçici ve etkili çözümlerin kullanılması gerekebilir.

Halıdaki Yumurta Lekesini Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Halıdaki zorlu ve rahatsız edici lekelerden bir tanesi de yumurta lekesidir. Zorlu olmasının yanında eğer lekeye yol açan yumurta çiğ ise, halıda çok geniş alana yayılmaya da müsaittir. Bu nedenle yumurta halıya düşer düşmez müdahale edilmesi gerekmektedir. Ancak fark edilmeyen ve kuruyan yumurta lekeleri de bazı yöntemlerle elbette ki çıkarılabilmektedir. Aşağıda halıdan yumurta lekesini çıkarmada kullanılabilecek bazı yöntemler verilmiştir.

1-)Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı zorlu ve yağlı lekelerin çıkarılması için yaygın olarak kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu yöntem, henüz düştüğü yerde kurumamış olan yumurta lekeleri için rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda çamaşır suyu gibi ağartıcı özelliği olmadığı için halıya zarar vermez ve buna ek olarak da yumurta kokusunun giderilmesini sağlar.

Bu yöntemde ilk olarak dıştan içe doğru yumurtanın fazlası bir kağıt havlu yardımıyla alınmalıdır. Yumurtanın halıda yalnızca ıslaklığı kaldıktan sonra, bulaşık deterjanı bir miktar suda köpürtülür ve bu suda yıkanmış pamuklu bir bezle yumurta lekeli bölge iyice bastırılarak silinir. İşlem birkaç defa tekrarlanabilir.

2-)Diğer Yöntemler

1-)Amonyak – Oksijenli Su

Halıdaki yumurta lekesinin çıkarılması için oksijenli su ve amonyak da kullanılabilir. Ancak bu ürünler kimyasal içeriklidir ve hassas ve el dokuması halılarda kullanılmaması tavsiye edilir. Aksi halde halıda renk değişiklikleri meydana gelebilir.

Amonyak ve oksijenli su bir kabın içinde karıştırılır ve bir bez bu karışımda yıkanıp lekeli bölgeye uygulanır. Bastırarak ve iyice silerek yumurta lekesinden kurtulmak mümkündür. Çözücü özelliğe sahip olan amonyak aynı zamanda halıda kalan yumurta kokusunun da giderilmesini sağlayacaktır.

2-)Yağ Sökücü

Yağ sökücü de yumurta lekesinin çıkarılmasında kullanılabilir. Bunun için halının lekeli olan bölümüne bir miktar yağ sökücü dökülmeli ve bir süre bekletilmelidir. Yoğun kimyasal içeren yağ sökücü, halıda kalıntıları kalmaması gereken bir malzemedir. Bu nedenle yağ sökücü dökülüp lekeli bölge iyice biz bezle silindikten sonra mutlaka bir kova duru suda yıkanmış bir başka bezle bölge yeniden silinip durulanmalıdır. Ayrıca yağ sökücü kesinlikle solunmamalıdır.

3-)Sirke

Genel temizlikte ve mutfakta sıkça kullanılan sirke ile de yumurta lekesinin giderilmesi mümkündür. Bunun için sirke lekeli bölgeye dökülmeli ve bir süre beklenmelidir. Daha sonra çamaşır deterjanıyla köpürtülmüş bir bezle silindiğinde, bölgede yumurta lekesinden eser kalmayacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git