Halıdan İdrar Kokusu Nasıl Çıkar?

Halıdan İdrar Kokusu Nasıl Çıkar?
23 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.617 kez okundu.

Özellikle evcil hayvan sahiplerinin muzdarip olduğu konulardan bir tanesi, halılara sinen idrar kokusu ve lekesinin çıkarılmasıdır. Evcil hayvanlar çeşitli rahatsızlıklardan dolayı, korktuklarında ya da henüz tuvalet eğitimine sahip olmadıkları için halıların üzerine idrar yapabilmektedir. Bunun sonucunda ise hem halıda idrar lekesi meydana gelir hem de çok ağır bir idrar kokusu ortaya çıkar. Buna ek olarak bazen de küçük çocuklar idrarını istemsizce halıya yapabilmektedir.

Halıda oluşan idrar kokusunun temizlenmesi için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler koku çok yoğun ise aynı bölgede peş peşe de denenebilir.

İdrar Kokusu Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Deterjan ve Sıcak Su Kullanımı

Deterjan ve sıcak su kullanımı en fazla işe yarayan yöntemlerden biridir, zaten ilk akla gelen yöntemdir aynı zamanda. İlk olarak idrar lekesinin üzeri kuru bir bezle silinir ve böylelikle fazlası alınır. Bu işlem halının idrarı içine çekmesini de engelleyecektir. Bu nedenle olabildiğince hızlı bir şekilde yapılmalıdır. İdrar lekesi bulunan bölgeye fazla miktarda toz deterjan dökülür, arzu edilirse sıvı deterjan da kullanılabilir.

Dökülen deterjan, nemli bir bezle silinir ve iyice köpürmesi sağlanır. Deterjanın köpürtülmesi, köpüklerin halının derinlerine yer eden idrar kalıntılarına kadar işlemesine yardımcı olacaktır. Köpürtme sonrasında lekeli bölge sıcak su kullanılarak iyice durulanır ve idrar kokusu devam ediyor ise işlem bir kez daha tekrarlanabilir.

2-)Sirke Kullanımı

Kötü kokulara karşı doğal bir çözüm olarak kullanılan sirke, aynı zamanda antiseptiktir. Bu nedenle idrar kokusuna, lekesine ve yaydığı mikropların giderilmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

İdrar kokusunun giderilebilmesi için bir çay bardağı sirke bir kap ılık suya eklenir ve halıdaki lekeli bölge bu karışımla iyice silinir. İşlemin ardından lekeli bölge bir kez de yalnızca ılık su ile silinmelidir.

İdrar Lekesinin Çıkarılması

İdrar kokusunun temizlenmesi kadar can sıkıcı olan bir başka nokta da idrar lekesinin temizliğidir. Oluştuğu bölgede sararmaya ve koyulaşmaya yol açan idrar, bazı yöntemlerle halıdan leke bırakmadan temizlenebilmektedir. Uygulama sırasında sıcak su kullanılması önerilmektedir.

Yukarıda koku giderimi için öneri olarak belirtilen deterjan ve sıcak su karışımı, idrar lekesinin de ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Ancak lekeye en kısa sürede müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi halde çok daha zor ve inatçı bir leke ortaya çıkabilir.

Ortalama bir idrar lekesinin çıkarılması ve temizlenmesi için bir miktar amonyak da kullanılabilir. Amonyak idrarın çözünmesini ve lekenin de ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Amonyak bir bardak ılık su ile karıştırılarak lekeli bölgeye uygulanmalı ve ardından bölge nemli bir bezle bir kez daha silinmelidir. İdrar lekesinden eser kalmayacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git