Bilgi Yeriniz

Gözlük Bezi Nasıl Temizlenir?

22.05.2018
5.750
Gözlük Bezi Nasıl Temizlenir?

Gözlükler, hassaslığından dolayı muhakkak gözlük silme mendili ya da mikrofiber bez ile silinmelidir. Gözlük kullananların tercih ettiği kullan at silme mendiller dışında, yine oldukça sık tercih edilen mikrofiber bezlerin temizlenmesine de oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Yanlış temizleme yöntemleri kullandığında yapısını kaybetme riski olduğu gibi gözlüklerinizi temizleme konusunda da yine istediğiniz sonucu almamanıza neden olabilmektedir.

Özellikle numaralı gözlük kullanan kişilerin her an lazım olabilme ihtimali ile sürekli yanlarında taşıdıkları gözlük temizleme bezinin sürekli kirlenme olasılığı olduğundan, temizliğine özen gösterilmelidir.

Gözlük Temizleme Bezi Nasıl Temizlenmelidir?

Öncelikle belirtmek de fayda var ki, gözlük bezlerinin genel özelliği mikrofiber olmasıdır. Mikrofiber bezlerde, bu sadece gözlük silme bezi için geçerli değil, genel temizlik için kullandığınız mikro fiber bezlerin de temizliğinde muhakkak kimyasaldan kaçınmanız gerekmektedir.

1-)Mikrofiber Bez Temizleyici Toz

Bu tozlar genelde aldığınız gözlüğün yanında verilmektedir de. Bunların dışında yine gözlükçülerde bulabildiğiniz bu toz, tamamen gözlük bezi temizleme amacıyla üretilmişlerdir. Bu tozu ılık su ile karıştırıp gözlük bezini içinde bekletmeniz, gözlük bezinin temizlenmesi için yeterli olacaktır.

2-)Doğal Sabun ile Temizleme

Yine deminde bahsettiğimiz gibi, gözlük temizleyici bezlerin mikrofiber olması nedeniyle temizlenmesi oldukça önemlidir. Beyaz sabun kullanmak ise bu konuda oldukça iyi bir seçim olacaktır. Doğal olması ve temizleyici özelliği sebebiyle tüm mikrofiber bezlerinizde bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken yine bir kabın içine çok sıcak olmayan su koyup, içerisinde beyaz sabunu köpürtün ve sonrasında ise mikrofiber bezinizi içinde bekletin. Bu doğal yöntem gözlük bezinizi temizlemenizde yardımcı olacaktır.

3-)Sirke ile Temizleme

Sirke yemeklerde kullanılması dışında temizlikte de doğallığından dolayı sıkça tercih edilmektedir. Sirke ile temizlikte yapmanız gereken sadece sirke ile suyu karıştırmanız ve sirkenin bulunduğu kabın içerisine gözlük bezinizi koymanız gerekmektedir. Dilerseniz yumuşak hareketler ile ovalayabilirsiniz fakat kesinlikle sert olmamanız gerekmektedir. Gözlük bezinizi biraz bu şekilde beklettikten sonra yine akan bir su ile durulayabilirsiniz.

Gözlük Bezi Yıkarken Yapılmaması Gerekenler

  • Kesinlikle kimyasal kullanmamanız gerekmektedir. Herhangi bir deterjan kullanımı kesinlikle gözlük bezinizin yıpranmasına ve performansının düşmesine sebep olacaktır.
  • Gözlük bezleri kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Çamaşır makinelerinde yıkanması ve yine kullanılan deterjandan dolayı yapısına zarar verebilmedir. Elde yıkanması gözlük bezinizin kullanımının süresinin daha uzun olmasında oldukça yardımcı olmasıdır.
  • Gözlük bezinizi yıkarken kaynar su kullanmamaya özen gösterin. Kaynar su kullanımı, bezin içindeki kiri temizlemekten ziyade elastik yapısını bozmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.