Gömlek Kırışıklığı Nasıl Açılır?

Gömlek Kırışıklığı Nasıl Açılır?
31 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.070 kez okundu.

Ütü yapmak çoğu ev hanımının sürekli ertelediği ve en zor gelen ev işlerinden birisi. Hele ki gömlek gibi kırışık şekilde giyilemeyecek kıyafetleri ütülemek daha da zor ve zaman alan bir iştir.

Bir iş görüşmesine giderken ya da sıradan bir günde, dışarı çıkarken kırışık kıyafetlerle çıkmak sizin özensiz bir görünüme sahip olmanıza sebep olacaktır. Giyeceğimiz gömleklerin jilet gibi dümdüz olması ise tam aksi özenli bir görüntü sergileyecektir. Özellikle sıcak havalarda sıcak ütü ile kıyafet ütülemek insanı daha da terletse de düzgün, özenli ve şık bir görünüm için ütülemek mecburiyetinde kalırız. Kimi insanlar hem zaman kaybı olmaması hem de yorulmamak adına kıyafetlerini kuru temizlemeye vererek ütületirler. Fakat bu ev hanımları için geçerli değildir.

Kıyafetlerin Kırışmaması İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Kıyafetlerin daha fazla kırışmaması için, kırışıklıklarını azaltabilmek için öncelikle gömlek, tişört gibi kolay kırışabilen kıyafetler yıkanırken makineyi çok fazla doldurmamaktır. Aşırı yükleme olduğunda kıyafetler çok daha kolay kırışabilecektir. Diğer bir önlem ise gömlek gibi kıyafetleri yıkarken makineyi aşırı yüksek sıcaklıkta su ve yüksek devirde çalıştırmamak olabilir. Makinenin yüksek devirde yaptığı sıkma işlemi, kıyafetleri iyice kırıştırarak top haline getirir. Ayrıca gömleklerin etiketinde bulunan yıkama talimatlarına uymak, kırışmaların önüne bir nebze de olsa geçebilir.

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makineden mümkün olduğunca çabuk çıkarıp asmak da kırışmayı azaltma konusunda biraz yardımcı olabilir. Çamaşırları asarken de 1-2 kere iyice çırpıp açtıktan sonra asmak, kırışıklığı en aza indirgeyecek ve ütü işlemini kolaylaştıracaktır. Çünkü çamaşırları nasıl asarsanız öyle kururlar.

Gömlek Kırışıklığı Nasıl Açılır?

  • Gömlek kırışıklığını en rahat şekilde giderebilmek için ihtiyacınız olan şey, yüksek buhar gücüne sahip bir ütüdür. Bu tarz ütüler; kırışıklıkları kolayca, tek seferde açabilmektedir. Ancak, aynı zamanda ütünün hafif olmasına da dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde, ütülenecek çamaşırlar biriktiğinde kişiyi bir hayli yoracaklardır. Gömlek kırışıklığı açmak için her çamaşırda ve kumaşta olduğu gibi farklı bir derece kullanılır. Hangi derecede ütülemeniz gerektiğine etiketinden bakabilirsiniz.
  • Gömlek ütülenirken ısı derecesinin ne çok fazla ne de çok az olmamasına dikkat edin. Isı çok yüksek olursa, gömleği yakabilecekken; az olursa da kırışıklıkları açamayabilir.
  • Birçok kişi, gömlek ütülerken zorlanmakta ve bir kısmını ütülerken, ütülediği başka bir kısmı kırıştırabilmektedir. Bu sebeple, gömlek ütülerken dikkat edilecek birkaç sıralama vardır. Gömlek ütülenirken ilk olarak gömleğin manşeti ve bilek kısımları ütülenmelidir. Sonrasında sıra kollara gelir. Kol dikiş çizgisi, koltuk altına gelecek şekilde ütüleme yapılmalıdır. Böylelikle gömlek kolunda çift çizgi gibi bir sorunla karşılaşılmaz.
  • Ütüleme yapılırken, düğmelerin üstü ütülenmemeli, yanlarından geçilmelidir. Çünkü düğmeler sıcaklığa dayanamayıp kırılabilirler. Kollardan sonra, düğmelerin ön ve arka kısımları boydan boya ütülenir ve en son yaka kısmına geçilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git