Bilgi Yeriniz

Göğüste Yanma

11.04.2018
3.303
Göğüste Yanma

Kişinin sahip olduğu bir sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkabilen göğüste yanma şikayeti oldukça basit bir nedenle de ortaya çıkabilmektedir. Temel nedenlerin araştırılması ve gerekli olursa ciddi durumlar için önlem alınması gerekebilir.

Göğüste Yanma Nedenleri Nelerdir?

Göğüste yanma durumu, genel olarak üç sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır:

  • Kalp Sorunları: Kalp hastası olan bireylerde, göğüste yanma şikayeti meydana gelebilir. Genel belirtiler nefes alıp vermede hızlanma, nefeste daralma, omuz ve kollarda basınç hissi ve göğüste ağrıdır.
  • Göğüste yanma sorunu, bazen hayati tehlike içeren durumlarda da meydana gelebilir. Özellikle göğüs bölgesindeki cildin nemli ve soğuk olması, zihinsel bulanıklık, nefes alıp vermede hızlanma ve bilinç kaybı yaşanması, kalp çarpıntısı gibi belirtilere sahiptir. Bu durumlar meydana geldiğinde kişinin acilen tıbbi müdahale görmesi gerekir.
  • Daha basit nedenler olarak; hazımsızlık sorunu, nefes alıp verirken göğüste ağrı hissi, nefes darlığı, deride lezyon oluşumu ve aşırı terleme gibi belirtiler göğüste yanma şikayeti ile eşzamanlı olarak ortaya çıkıyor ise çok ciddi bir sorun olmamakla birlikte yine de mutlaka muayene olunması gerekir. Midedeki sorunlar, reflü, gastrit gibi rahatsızlıklar da bu madde içerisinde dile getirilebilir.

Göğüste Yanma Neyin Belirtisi?

Kalp krizi belirtilerine benzeyen belirtilerin, göğüste yanma hissi oluşan kişilerde görülmesi beklenen bir durumdur.

  • Kalp zarında iltihaplanma ve aort damarı yırtılması,
  • Alınan derin nefesle birlikte gelen öksürük nöbetleri,
  • Akciğer zarında iltihaplanma,
  • Astım nedeniyle göğüste sıkışma ve nefes darlığı,
  • Kıkırdak dokuda iltihaplanma,
  • Midede ülser.

Yukarıda sayılan bu durumlar, genel olarak göğüste yanma ile başlayan bir rahatsızlığın belirtileridir. Vücudun farklı bölümlerinde ortaya çıkan rahatsızlıklar, genel olarak göğüs bölgesinde yanma şikayetinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Göğüste Yanma Tedavisi

Kalp rahatsızlıkları gibi hayati risk taşıyan durumların ortaya çıkmasının bir belirtisi olarak kabul edilebilecek olan göğüs yanması durumu, ortaya çıkar çıkmaz doktora gitmek gerektiğinin bir göstergesidir. Yanma hissi kişinin kaygılanması halinde daha da kötüleşebilir bu nedenle sakin kalmaya dikkat edilmelidir. Göğüste yanma belirtisi meydana gelen kişinin sakin bir biçimde uzanır pozisyonda istirahat etmesi, nefesini düzene sokması önemlidir.

Göğüste yanma sorununun tedavisi için EKG ya da röntgen gibi testler doktor tarafından istenebilir. Bunun yanı sıra duruma göre kan testi de gerekli olabilmektedir. Göğüste yanma problemi sürekli olarak ortaya çıkıyor ise bu durum vücuda giren oksijen miktarının yetersiz olması anlamına gelmektedir. Bu durumda acil müdahale gerekebilir ve muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.