Bilgi Yeriniz

Göğüs Yanması ve Öksürük

19.03.2018
4.314
Göğüs Yanması ve Öksürük

Kuru öksürük, uzun süre devam ettiğinde göğüste yanma ve ağrı hissine neden olabilen ve rahatsızlık veren bir durumdur. Özellikle gribal enfeksiyonlarda, hastalığın vücuttan atılması sonrasında bir müddet daha öksürüğün devam etmesi görülebilmektedir. Ayrıca üst solunum yolları ile ilgili olan akut veya kronik rahatsızlıkların birçoğunda da göğüs yanması şikayeti ortaya çıkabilmektedir.

Göğüste yanma genellikle öksürüğe bağlansa da, başka sebepleri de vardır ve bu şikayete sahip kişilerin vücudunda detaylı bir tetkik yapılması önemlidir.

Göğüste Yanma ve Öksürük Nedenleri Nelerdir?

  • Vücutta en hassas bölgelerden bir tanesi olan göğüs kafesi bölgesi, bir darbeye maruz kaldığında ya da göğüs bölgesinde bir travma meydana geldiğinde, burada ağrı hissi ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bağlı bulunduğu sebebe gör göğüste yanma ya da kronik öksürük de gözlemlenebilir. Göğsüne darbe alan ve yanma hisseden kişilerin acilen doktora gidip muayene olması çok önemlidir.
  • Kalp ile ilgili tüm rahatsızlıklarda, göğüste ya da göğüs kafesinde yanma hissi meydana gelebilir. Elbette kişi, göğsünde yanma hissediyorsa ve tek semptom bu ise kalp rahatsızlığı tanısı koymak için yeterli değildir. Ancak bir kalp sorunu belirtisi olan göğüs yanması, gerekli tetkiklerle desteklenmeli ve sorun bulunmalıdır. Genel olarak kalp spazmı ya da kalp krizi durumlarında, göğüste yanma ile birlikte ağrı, sol kolda uyuşma gibi belirtiler de bulunmaktadır.
  • Balgama neden olmayan kuru öksürük, solunum yollarında ortaya çıkan rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Daha çok akciğerlerle ilgili sorunlarda kuru öksürük durumu iki üç ay boyunca devam edebilir. Öksürüğün şiddeti aynı derecede bu kadar süre devam ederse, mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve akciğerlerin filmi çektirilmelidir.
  • Bazı durumlarda, alerjik reaksiyonlar da göğüste yanma ve öksürük durumlarının ortaya çıkmasına yol açabilir. Özellikle günümüzde oldukça yaygın bir hale gelen hazır ve paket, aynı zamanda da sağlıksız gıdaların sıkça tüketilmesi, mevsimsel polen alerjenleri, kozmetik ürünler ya da kimyasal ürünler, göğüste yanma hissi yaratabilmektedir. Ancak alerjik reaksiyonlar nedeniyle öksürük çok sık ortaya çıkan bir durum değildir.
  • Astım ya da KOAH gibi ciddi ve kronik rahatsızlıklarda da öksürük ile göğüs yanması gözlemlenebilir.

Göğüste Yanma ve Öksürük Tedavisi

Özellikle öksürüğün çok uzun sürmesi ve kişiyi endişelendirmesi üzerine göğüs ile ilgili sorunlar ortaya çıkarılmaktadır. Uzun müddet devam eden ve her defasında göğüste ağrıya neden olan kuru öksürük, göğüste batma hissine de yol açabilmektedir.

Başlangıçta hiç ilgisi olmasa bile, yani söz gelimi grip nedeniyle başlayan bir öksürük söz konusu olsa bile uzun süre devam eden öksürük durumunda, akciğerlerle ilgili çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden öksürük ve göğüste yanma ihmal edilmemeli ve özellikle birkaç günden daha uzun süren bu durumlarda mutlaka doktora gidilerek tetkik ve tedavi uygulamalarına başlanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.