Göğüs Ağrısı Çıtlaması

Göğüs Ağrısı Çıtlaması
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.478 kez okundu.

Göğüs kafesinde çıtlama ve ağrı, arada sırada ortaya çıkabilir ancak kronik bir hale geldiğinde sorun teşkil etmektedir. Bu durum bir sağlık sorununun belirtisi olabileceği için nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durum genel olarak kemik yapısı ya da patolojik nedenlerle ortaya çıkan bir problem belirtisi göstermektedir. Bu yüzden de daha ciddi sorunların ortaya çıkmaması için mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Göğüs Ağrısı Çıtlaması Nedenleri Nelerdir?

  • Göğüs kafesinde bulunan kemikler, oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu kemiklerde ortaya çıkan bir hasar nedeniyle göğüste çıtlama sesi ve ağrı oluşabilir. Genellikle bu durum travmalar sonrasında ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bir travma sonrasında, hasar tespiti yapılması gerekir. Bu yüzden de acilen doktora gidilmelidir. Doktor tarafından tetkikler yapılırken göğüs kafesi filmi istenebilmektedir.
  • Kemiklerde çıtlama sesi ortaya çıkmasının nedeni, kireçlenmeler de olabilmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda kireçlenme sorunu ortaya çıkabilmektedir. Genellikle ileri yaşlarda bir sorun ortaya çıkan kireçlenme, bazı nedenlerle çok erken yaşlarda da görülebilmektedir. Bu durumun tedavi edilebilmesi için bazı ilaçların kullanılması gerekmektedir. İlaç kullanımı sonucunda durumda bir gelişme olup olmadığı gözlemlenir ve duruma göre ilaç dozlarında yükseltme yapılabilir.
  • Göğüs kafesinde eğrilik ortaya çıkması nedeniyle oluşan duruma güvercin kafesi hastalığı adı verilmektedir. Göğüs kafesindeki bu hastalık, büyüme ve gelişim dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, kaburgalarda bir şişkinlik biçiminde ortaya çıkar ve mutlaka en hızlı biçimde tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde hareket etme esnasında zorlanma, göğüs ağrısı, şekil bozukluğu ve göğüste kütleme sesleri ortaya çıkar.

Güvercin kafesi hastalığı için uygulanan tedavide; cerrahi işlemler uygulanmakta, bu işlemler esnasında bölgeye platin takılır ve yamukluğun düzeltmesi sağlanmaktadır. Göğüs kafesi hastalığı aşağıdaki belirtilerle ortaya çıkmaktadır:

  • Göğüste şişkinlik, şekil bozukluğu,
  • Sık sık nefes nefese kalma,
  • Çok çabuk yorulma,
  • Göğüs kafesinde baskı ve kuvvet hissi,
  • Göğüs kafesinde kütleme sesi.

Göğüs Ağrısı Çıtlaması Tedavisi

Göğüs ağrıları ve göğüsten ses gelmesi, kesinlikle ihmal edilmemesi ve doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Göğüs kafesindeki çıtlama sesi, ilerleyen süreçte ve tedavi edilmediğinde hayati risk taşıyan durumlara da yol açabilir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. Gerekli tetkikler en kısa sürede yapılmalı, nedenler ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve göğüs filmi çekilerek sorun teşhis edilmelidir.

Kemik yapısı ve kırıklar nedeniyle ortaya çıkan sebeplerin tedavisi çok önemlidir. Kireçleme için ise genellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yararlı olmaktadır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git