Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması

Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması
21 Mart 2018 tarihinde eklendi, 865 kez okundu.

Genellikle emzirme döneminde oluşan göğüs ucu yarası ve kanaması, göğüs ucu çatlakları hekim tarafından verilen kremler ve bitkisel yağlarla beraber önlenebilir. Emzirme döneminde kullanılabilecek her türlü ilaç bebeğe de geçebileceği için bu kanama ve çatlaklar hafife alınmamalı, mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmelidir. Cildin ne zaman kuru ne zaman nemli kalması gerektiği ve doğru emzirme yöntemi ile hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı korunmuş olacaktır.

Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması Neden Olur?

Göğüs ucu çatlakları zamanla kanamaya ve açık yara oluşması durumunda da enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle göğüs ucu yarası ve kanaması emzirme döneminde ya da dışında hafife alınmamalı, farklı sebeplerden kaynaklanabileceği de düşünülmelidir.

1-)Ciddi Rahatsızlar

Göğüs ucunda yara, çatlak ve kanama var ise aynı zamanda da göğüs ucundan sıvı gelmesi, göğsün tamamına yayılan ağrılar var ise bu durum ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Göğüste oluşan bir sertlik var ise banyoda, ılık su altında kişinin elle yapabileceği meme kanseri kontrolü ile erkenden farkedilebilir.

Bu nedenle bedende yapılacak ön kanser kontrolleri hakkında bilgi edinilmelidir. Eğer göğüste şişlik, beze, sertlik, sıvı gelmesi ve kanama var ise mutlaka uzman hekime giderek muayene olunması gerekir. Ciddi bir rahatsızlık var ise erken tedavi oldukça önemlidir.

2-)Travma Etkenleri

Sert darbe alınması ve zedelenmeler nedeni ile de göğüste yaralar olabilir. Bunun için mutlaka hekime gidilmeli ve iç organlarda da var olan bi zedelenme var mı kontrol edilmelidir.

3-)Alerjik Reaksiyon

İç çamaşırlarından kaynaklanan alerjik reaksiyonlarla da göğüs uçlarında kaşıntı, yara ve kanamalar oluşabilir. Bu durumda mutlaka kullanılan çamaşırların kaynar su ile yıkanması, mümkünse antihistaminik ilaç kullanılması gerekebilir. Kumaştan kaynaklanan bir alerji ise de kişi kıyafetlerini yenilemelidir.

4-)Aşırı Kilo

Kilolu ve göğüsleri büyük olan kişilerde özellikle yaz dönemi gibi sıcak dönemlerde, göğüslerde oluşan et benleri ve bununla beraber kızarıklıklar, kaşıntılar ve bazen de göğüs uçlarında kanamalar görülebilir. Bu durumda da hekim tarafından nemlenmeyi azaltacak uygun kremler önerilebilir.

Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması Nasıl Geçer ?

  • Emzirme kaynaklı oluşan göğüs ucu yaraları genellikle E vitamini içeren kremlerle ve yağlarla o bölgenin nemlendirilmesi ile tedavi edilir. Bu durumda hem annenin göğüs çatlakları azalacak hem de bebeğin emmesi daha kolay olacaktır.
  • Emzirme sonrası için göğüs çatlağını nemlendirecek kremler düzenli olarak kullanılırsa ağrılar zamanla azalacaktır.
  • Bilgili hemşireden ya da hekimden doğru emzirme yöntemleri hakkında eğitim alınmalı ve yanlış bir yöntem nedeni ile göğüs yaralarının oluşmasının önüne geçilmesi gerekir.
  • Kilodan kaynaklı oluşan kaşıntı, kızarıklık ve bunun sebep olduğu kanama ve yaralar için de hekimin önerdiği kuru tutacak kremler kullanılır. Kişinin düzenli temizliği ile de doğrudan ilgili olan bu yaralarda kişi o bölgeyi kurutmak için kendisi pudra kullanmamalıdır.
  • Meme kanseri öncesinde oluşan göğüs ağrısı ve göğüs ucu yaraları, akıntıları için mutlaka kesin tanı koyulmalı ve ardından kullanılması gereken tüm ilaçlar titizlikle kullanılmalı, tedavi sürecinde hasta tedaviye ortak olarak hem kendisine hem de sağlık danışanlarına yardımcı olmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git